Військо — це сила, могутність держави, а також оборона кордонів. За часів Київської Русі військо складалося з дружини князя та народного ополчення. Історія української війська розпочалася з козацтва. Вже за часів незалежності було створено Збройні сили України, до складу яких входили різні підрозділи. Морська піхота — це потужна складова нашої армії. Морські піхотинці кожного разу демонструють свою вмотивованість та професіоналізм. Морська піхота Збройних сил України — це війська, що виконують завдання в морських, а також повітряних просторах, на морському березі країни, захищають важливі берегові об'єкти та кордони держави.
Історія виникнення морського війська та хто такі “морські воїни”
Перші морські походи відбулися ще у 260 році до нашої ери, це були роки Пунічних війн — римляни воювали з карфагенянами. На території України бойова флотилія була створена у 860 році, київськими князями. Козаки теж ходили у морські походи, перша згадка про це з'явилася ще у 1492 році. В ті давні часи, запорожці взяли на абордаж турецьку бойову галеру, це сталося на території сучасного Причорномор'я. Упродовж ста років, запорожці здійснили чимало морських походів, вміло керували “чайками” — безпалубні веслово-вітрильні човни, їх використовували у сімнадцятому столітті.
Морська піхота, як окремий спеціалізований рід військ, вперше з'явився в Англії у 1664 році. Українська “морська армія”, її перші частини були створені в роки національно-визвольного руху українського народу — 1917-1921 роки. 23 травня День морської піхоти України — цього дня 1918 році гетьман Павло Скоропадський зобов'язав сформувати бригаду Морської піхоти у складі трьох полків. За часів УНР розвиток морської піхоти продовжувався, було започатковано 1-й Гуцульський полк у 1919-му, до складу мали увійти військові, що проходили службу в австро-угорських флотах. Однак, фактично у полку було багато карпатських сплавників лісу, що вміли вправно керувати плотами, а також могли стати гарними моряками.
Деякі відомості про морську піхоту:
У лютому 1992 року було закладено базу для створення морської піхоти України, саме в цей час окремий батальйон морської піхоти 880, що знаходився у Севастополі заприсягнув на вірність українському народові;
У липні 1993-го у тому ж Севастополі було сформовано двадцять сьомий окремий батальйон морської піхоти, в ньому служили найкращі офіцери Чорноморського флоту;
У 2014 році після окупації Криму, морпіхи, що не зрадили присягу України, були передислоковані до Миколаєва;
В нинішній час тридцять п'ята та тридцять шоста бригади морпіхів називаються іменами контрадміралів — М. Білинського та М. Остроградського;
У 2018 році було змінено колір беретів українських морпіхів, з чорного на колір морської хвилі;
Головне гасло військових — “Вірний завжди”, а також беретний знак має зображення окриленого меча П. Сагайдачного, накладеного на якір.
На які структури розподіляються морські війська. Наразі в Україні існує декілька бригад морпіхів: 35 окрема бригада ім. М. Остроградського, 36 окрема бригада ім. М. Білинського, 406 окрема артилерійська бригада ім. генерал-хорунжого О. Алмазова, тридцять другий реактивний артилерійський полк, п'ятсот третій окремий батальйон, сто сороковий окремий розвідувальний батальйон. День морської піхоти 2014, у березні цього року указом Президента резидента України було встановлено дату святкування — 16 листопада, згодом цю дату перенесли у 2018-му на двадцять третє травня. Головні завдання професіональної армії:
діяти у штаті тактичних морських і повітряних десантів для захоплення ділянок морського узбережжя, островів, портів, пунктів базування, аеродромів та інших об’єктів на узбережжі противника;
вести оборону десантно-небезпечних ділянок узбережжя Чорного та Азовського морів. Вести, стабілізаційні, рейдові, наступальні, оборонні дії та здійснювати прикриття державного кордону;
посилювати військово-морських бази, пункти базування, морські та річкові порти;
брати участь в антитерористичних, антипіратських та миротворчих операціях на території України або за її межами.
День морської піхоти України – не просто ще одна святкова дата в календарі. Цей празник має надважливе значення і символізм, адже сучасні воїни є наступниками найкращих бойових традицій учасників визвольної боротьби початку двадцятого століття.
Сьогодні підрозділи морпіхів разом з іншими армійцями українського війська героїчно боронять нашу Батьківщину від російських окупантів, знову виборюючи право на вільне та мирне життя. З Днем морської піхоти варто привітати усіх причетних, всіх мужніх, близьких та друзів.
День морської піхоти привітання у віршах та прозі
Морському піхотинцю шквальний вітер,
Перешкоди, напасті не страшні,
Він не боїться нічого на світі —
Ні підступів ворогів, ні глибини!
Морським вовкам бажаємо і салагам,
Щоб ворогам не дати втекти
Душевної наснаги, здоров’я й відваги
В нелегкій справі — Батьківщину берегти!
***
Прекрасні долі морських піхотинців
Славімо сьогодні всі разом, народ!
За бравих і сміливих принців
Піднімемо келихи в ім’я нагород!
І ратних морпіхів привітаємо щасливо,
Щоб їм побажати багато радісних днів!
Щоб батьківщині вічно ви вірно служили,
Раз дали присягу одного разу ви їй!
Хай вами гордяться і діти, і внуки!
Хай вас пам’ятають крізь сотні років!
У праці не втомляться хай сильні руки!
Ми шлемо вам величезний привіт!
***
Бажаю вам я в день морської піхоти
Проблем і неприємностей не знати,
І всі справи, і різні турботи
Завжди успішно вирішати.
Сім’ї вам міцної, справжньої дружби,
Дітей здорових, щоб радували вас,
Міцної й гарної служби,
Щоб ви захищали нас!
***
На землі, у воді, в повітрі - скрізь вони. У ворога немає ні найменшого шансу проскочити непоміченим. Морські піхотинці - особлива каста військових. І на суші, і на морі захищають вони Батьківщину, давши їй одного разу клятву! Сьогодні славимо їх! Бажаємо здоров'я їх сім'ям і щасливого життя.
***
Вітаємо вас з професійним святом - Днем морської піхоти! Пишаємося “Вірними завжди” і бажаємо сил і натхнення в боротьбі за незалежність Батьківщини.