8 травня День пам'яті та примирення — у цей день прийнято вшановувати пам'ять усіх загиблих в період Другої світової війни. В Україні День пам'яті та примирення був впроваджений вже після Революції гідності. Українці пам'ятають усіх хто боровся з нацизмом, висловлюють повагу всім хто відстоював суверенітет нашої держави. У Другій світовій війні, саме українці понесли найбільші людські втрати — близько десяти мільйонів життів.
День пам'яті та примирення в Україні — історія та символи
Для українського народу Друга світова війна стала трагедією національного масштабу. В Україні війна, що принесла горе у кожну хату, розпочалася 1 вересня 1939 року. Бомбардували Львів та інші західні міста. Окупаційний режим нацистів, саме на українських землях був найжорстокішим у світі. Було знищено близько півтора мільйона українських євреїв, а також понад двадцять тисяч ромів.
Наші діди зробили величезний внесок у перемогу над нацизмом та союзниками Німеччини. У багатьох країнах Європи День перемоги над нацизмом відзначають саме восьмого травня. Майже всі пострадянські країни святкували цей день дев'ятого травня, через різницю у часі. Проте 2015 року, Верховна рада України установила нову дату пам'яті жертв Другої світової війни. В Україні відзначають День пам'яті саме 8 травня — люди повинні знати та пам'ятати, що найкривавішу війну було розпочато між двома тоталітарними країнами (за угодою): Німеччиною та СРСР. На українських багатостраждальних землях чинили терор не тільки нацистські війська, а також і радянські.
Наше сьогодення — це війна з російським агресором. Вже другий рік українці проводять 8 травня в умовах повномасштабної війни. Це найбільша війна в Європі з часів Другої світової. Численні злочини проти людяності, воєнні злочини та злочини геноциду — все що ми думали залишилося в минулому, зараз знову повторює російська армія та її керівництво. Все, що у 1939-1945 роках називали нацизмом, зараз — це рашизм, російська версія імперського націоналізму. Традиційне гасло травневих пам'ятних днів: “Пам'ятаємо — перемагаємо!”. Сьогодні цей вислів звучить трохи по іншому: “Перемогли нацистів — переможемо і рашистів!”.
8 травня 1945-го пізнього вечора капітуляцію Німеччини підписав наступник А. Гітлера (він на той час вже вчинив самогубство) президент Німеччини К.Деніц. Формально цього дня завершилася війна в Європі. В Україні восьмого травня, відбувається хвилина мовчання – саме в той час, коли у Європі після капітуляції нацистської Німеччини нарешті запанував мир.
Символом Дня примирення є квітка мак (червоного кольору) тлумачать його, як кривавий слід від кулі. Його появу пов'язують із поезією, яку написали дві людини: військового лікаря Джона Мак-Крея (Канада) та представниці Християнської асоціації молодих жінок Мойни Майкл. Канадець писав під впливом вражень від боїв у Бельгії у 1915 році — було створено твір “На полях Фландрії”, що починався словами:
“В полях фламандських квітне мак
Поміж хрестів – скорботний знак
По нас…”
(переклад Оксани Самари)
Це міжнародний символ пам'яті жертв усіх військових і цивільних збройних конфліктів. У 2014 році в Українському інституті національної пам'яті попросили всіх українців у травні прикрашати одяг червоним маком.
Вірші до дня пам'яті та примирення для поздоровлення
Пам'ять
І живуть у пам’яті народу
Його вірні дочки і сини,
Ті, що не вернулися з походів
Грізної, великої війни.
Їх життя, їх помисли високі,
Котрим не судилось розцвісти,
Закликають мир ясний і спокій,
Як зіницю ока, берегти.
В. Симоненко
***
Партизани
Я той, що греблі рвав.
Я не сидів у скелі,
Коли дуби валились вікові
У партизанській лісовій оселі
На пережовклій, стоптаній траві
Лежав, покритий листям пурпуровим,
І кров текла по краплі крізь бинти
А лісовик з обличчям сивобровим
Питав мене: “Чи всі порвав мости?”
П. Воронько
***
Мій перший вірш написаний в окопі,
на тій сипкій од вибухів стіні,
коли згубило зорі в гороскопі
моє дитинство, вбите на війні.
Лилась пожежі вулканічна лава.
Горіла хата. Ніч здавалась днем.
І захлиналась наша переправа
через Дніпро – водою і вогнем.
Гула земля. Сусідський плакав хлопчик.
Хрестилась баба, і кінчався хліб.
Двигтів отой вузесенький окопчик,
де дві сім'ї тулились кілька діб.
О перший біль тих не дитячих вражень,
який він слід на серці залиша!
Як невимовне віршами не скажеш,
чи не німою зробиться душа?!
Це вже було ні зайчиком, ні вовком –
кривавий світ, обвуглена зоря! –
а я писала мало не осколком
великі букви, щойно з букваря, –
той перший віршик, притулившись скраю,
щоб присвітила поночі війна.
Який він був, я вже не пам'ятаю.
Снаряд упав – осипалась стіна.
Л. Костенко
***
Привітання з днем пам'яті та примирення, які можна відправити близьким, рідним та знайомим:
Вічна і світла пам'ять українським воїнам, які віддали свої життя у Другій світовій війні. Пам'ятаємо їхній подвиг і всі злочини гітлерівського режиму. Молимося за наших військових, які борються з російським нацизмом.
***
Вітаю з Днем пам'яті та перемоги над німецьким нацизмом! Бажаю всім нам незабаром відсвяткувати ще один великий День перемоги. Слава Україні!
***
З Днем пам'яті та перемоги над нацизмом у Другій світовій! Історія свідчить: наш народ - непереможний! Слава захисникам України різних часів! Слава Україні!
***
З Днем пам'яті та примирення. Миру всім нам, єдності, свободи, щастя, злагоди і благополуччя кожній родині! Нехай швидше настане мир в Україні!
***
Привітання з днем перемоги над нацизмом:
Вітаю з цим великим і радісним днем - з Днем Перемоги. Бажаю, щоб завжди у твоєму житті був мир і достаток, щоб близькі посміхалися і не хворіли, щоб серце твоє пам'ятало ту історію і пишалося подвигами дідів. Щастя і травневих теплих надій.
***
Від щирого серця вітаю З Днем Перемоги і хочу побажати жити щасливо на цій планеті, зберігаючи в серці гордість і подяку за мир і спокій. Нехай не буде місця для війни, нехай кожен світанок приносить тільки радість і любов!
***
Сьогодні особливий день. Його знають і пам'ятають всі. Ми відзначаємо День Перемоги та День Пам'яті. Нехай небо над нами буде мирним!
***
День перемоги над нацизмом — це не тільки про перемогу, також про величезну кількість втрачених та скалічених життів, і українці мають добре закарбувати у пам'яті цей страшний урок історії та робити все залежне від нас, щоб не допустити це знову.
Нажаль, сьогодні Україна вкорте виборює своє право на існування, ціною людського життя. Ворог — росія, вкотре намагається знищити український народ. Згуртованість та віра допоможе подолати агресора та здобути таку омріяну перемогу!