7 цікавих українських книг, які варто прочитати цієї зими
Категорія
Стиль життя
Дата публікації

7 цікавих українських книг, які варто прочитати цієї зими

7 цікавих українських книг, які варто прочитати цієї зими
Джерело:  online.ua

Один з найкращих варіантів провести зимою час з користю – читання цікавих книжок вітчизняних авторів. Українська література багата на талановитих письменників, твори яких користуються популярністю не тільки в нашій країні, а й за її межами. Гід Онлайн зробив добірку українських книг для затишних вечорів, які варто почитати цієї зими.

«Чорний ворон. Залишенець», Василь Шкляр

«Чорний ворон. Залишенець» – це історичний роман, написаний українським письменником Василем Шкляром, якій був вперше виданий у 2009 році. У центрі сюжету – боротьба українських повстанців з радянською владою у 1920-х роках. Для написання роману автор використовував історичні документи, зокрема, розсекречені архіви КДБ.

В романі описуються реальні історичні події – супротив Холодноярської республіки (самопроголошене державне утворення на землях УНР, що проіснувало з 1919 по 1922 роки) більшовикам, які намагалися якнайшвидше захопити територію України. Головний герой роману – Чорний Ворон, один з останніх отаманів Холодного Яру, що залишився на своїй землі та очолив партизанську війну проти загарбників.

«Інтернат», Сергій Жадан

«Інтернат» – це книга, написана очевидцем подій на Сході України. В центрі її сюжету – мирні жителі, які опинилися у зоні бойових дій, та не належать ні до одної, ні до другої сторони. Їх задача – вижити. При цьому їм потрібно зробити непростий вибір, навіть якщо цього зовсім не хочеться. Сергій Жадан реалістично передає жахіття війни, що довелося побачити та пережити простим людям.

Головним героєм книги є простий вчитель, якому потрібно дістатися міста щоб забрати з інтернату свого племінника. Саме у цей час українським військовим доводиться покинути цю територію, захоплену терористами. Події розгортаються під час триденної подорожі героїв, які зіштовхуються жорстокою реальністю військових подій.

«Музей покинутих секретів», Оксана Забужко

«Музей покинутих секретів» – це роман української письменниці Оксани Забужко, над яким вона працювала майже сім років. В центрі історії – три покоління українців, при цьому часові рамки роману охоплюють, як період Другої світової війни, так і сучасність. В першій часовій лінії описується доля героїні, батька якої заарештувала радянська влада, а також історія групи УПА, де один з партизанів є зрадником.

Головною героїнею подій другої часової лінії являється журналістка Дарина Гощинська, яка хоче встановити зв’язок між подіями минулого та теперішнього, а також прагне до відновлення справедливості. Врешті решт ці сюжетні лінії пересікаються між собою. У романі розкривається тема боротьби людини за право бути собою, а також боротьба держави за незалежність.

«Червоний», Андрій Кокотюха

Ця книга буде цікава людям, які інтересуються історією України. Автор описує довоєнні часи, події Великої Вітчизняної війни, а також післявоєнну розруху. Читач може ознайомитися з життям тогочасних людей, політичною обстановкою, роботою радянської пропаганди, що замовчувала багато інформації та змушувала людей вірити у «світле майбутнє».

Книга розповідає про воїна УПА Данила Червоного, його протистояння з міліціонером Михайлом Середою у післявоєнні роки, полювання на повстанців полковника КДБ Льва Доброхотова, який відправив Данила до ГУЛАГу. Далі читач може простежити за взаємовідносинами борця за свободу та колишнього червоноармійця Віктор Гуров на території табору для ув’язнених.

«Не твоє собаче діло», Мартін Якуб

«Не твоє собаче діло» – детективна історія від відомого українського ютуб-блогера. Її головним героєм є приватний детектив Макс, однокласник якого втратив дружину в автомобільній аварії. Макс вирішив взятися за розслідування цієї, здавалось би простої, справи, яку поліція закрила з формулюванням «нещасний випадок». По ходу діла детективу доведеться зіштовхнутися з інтригами, любовними переживаннями та психологічними травмами родом з дитинства.

«Століття Якова», Володимир Лис

У романі «Століття Якова» описується біографія жителя Полісся, який за сто років свого життя бачив немало. Перед його очима змінювались влади та режими – Російська імперія, УНР, Польща, гітлерівська Німеччина, сталінський СРСР, приходили до влади та помирали диктатори. Опинившись у Незалежній Україні після розвалу СРСР, Яків зіштовхується з драматичними подіями, які стали наслідком бурхливого та неспокійного XX сторіччя.

«Орден Місяця», Богдан Савлюк

«Орден Місяця» – це один з найкращих витворів української пригодницької літератури. У романі самим несподіваним чином переплітаються історичні події, таємничі ордени, підступні змови та захоплюючі пригоди.

Головним героєм його сюжету є простий вчитель Марко, який волею долі виявляється вплутаним в історію з полюванням на древній артефакт – щоденник самого Ісуса, який оберігається орденом Місяця. Від того, чи зможуть заволодіти сили темряви щоденником, залежатиме доля людства.

Категорія
Військовий Гід
Дата публікації

Як добровольцю отримати статус УБД? Пояснюють експерти

Як добровольцю отримати статус УБД? Пояснюють експерти

З перших днів повномасштабного вторгнення багато українців добровільно взяли до рук зброю, щоб захистити країну. У той час документальне оформлення не було пріоритетом, тому довести участь у бойових діях згодом виявилося складно.

Проте з часом це питання врегулювали на законодавчому рівні. Тепер добровольці, які захищали Україну в період з 24 лютого по 25 березня 2022 року у складі добровольчих формувань або відповідно до Закону України "Про забезпечення участі цивільних осіб у захисті України", мають право на отримання статусу учасника бойових дій (УБД).

Про те, як отримати статус УБД добровольцям та що для цього потрібно, розповідають експерти Юридичного Гончаренко центру. 

Головні тези:

  • Добровольці, які брали участь у обороні України під час війни, можуть отримати статус учасника бойових дій (УБД).
  • Статус УБД надається на підставі довідки від командира або начальника військової частини.
  • У випадку відсутності довідки, можна надати нотаріально завірені свідчення та медичні документи щодо отриманих поранень.
  • Для отримання статусу потрібно подати рапорт, заяву, довідки про участь у бойових діях та інші підтверджуючі документи до міжвідомчої комісії Мінветеранів.
  • У випадку відмови в наданні статусу, можна отримати безоплатну юридичну допомогу від Юридичного Гончаренко центру або гарячу лінію Безоплатної правничої допомоги.

Хто з добровольців може отримати статус УБД?

Статус учасника бойових дій можуть отримати добровольці, які з 24 лютого по 25 березня 2022 року брали участь в обороні України, але не були офіційно зараховані до військових формувань чи правоохоронних органів. Це громадяни, які у складі добровольчих формувань, взаємодіючи із ЗСУ, МВС, Держприкордонслужбою, Нацполіцією, Нацгвардією, СБУ та іншими силовими структурами, виконували завдання із захисту України, її населення та державних інтересів під час військової агресії рф. Визначення їхнього статусу регулюється Законом України «Про забезпечення участі цивільних осіб у захисті України».

Хто надає статус УБД?

Міжвідомча комісія Мінветеранів розглядає матеріали щодо надання статусу учасника бойових дій. УБД надається на підставі довідки, яку видає командир або начальник військової частини, підрозділу Збройних Сил України чи інших військових формувань і правоохоронних органів, створених відповідно до закону.

А якщо такої довідки немає?

Якщо довідка відсутня, для отримання статусу УБД необхідно надати нотаріально завірені свідчення про період безпосередньої участі у бойових діях. Свідками мають бути щонайменше троє військовослужбовців, які вже отримали статус УБД, один із яких – командир підрозділу добровольця.

Якщо доброволець отримав поранення, контузію або каліцтво, що унеможливило подальше виконання завдань (за винятком випадків необережного поводження зі зброєю чи самокалічення), для отримання статусу УБД необхідно надати:

  • Свідчення щонайменше двох осіб, які брали участь у бойових діях у тому ж районі та в той самий період. Їхні підписи мають бути засвідчені нотаріально.

  • Медичні документи, що підтверджують отримане поранення, контузію чи каліцтво під час бойових дій.

«При цьому свідками можуть бути лише особи, які вже мають статус УБД або статус особи з інвалідністю внаслідок війни та можуть документально підтвердити свою участь у бойових діях у цей період», — пояснює директор Юридичного Гончаренко центру Микола Брюховецький.

Які документи слід подавати для отримання статусу УБД?

Перший крок – подати рапорт або заяву на ім’я керівництва щодо надання комплекту документів для присвоєння статусу УБД.

Другий крок. Керівництво організовує оформлення та видачу необхідних документів через кадрові підрозділи:

  • Довідки про безпосередню участь у бойових діях.

  • Один із підтверджувальних документів: витяг (копія) бойових донесень, записи з журналів бойових дій, копії польотних листів, матеріали службових розслідувань щодо отриманих поранень, контузій чи каліцтв.

  • За наявності – інші документи, що підтверджують виконання бойових (службових) завдань.

  • Для осіб, які перебували в полоні або були заручниками, – матеріали службового розслідування за фактом їх потрапляння в полон.

Третій крок. Звернення до міжвідомчої комісії Мінветеранів, яка розглядає документи та ухвалює рішення. Для цього потрібно подати:

  • Рапорт (заяву) щодо розгляду документів.

  • Зібрані довідки та підтверджувальні документи.

  • Згоду на обробку персональних даних.

  • Засвідчені копії сторінок паспорта (або ID-картки з документом про місце реєстрації).

  • Дві кольорові фотокартки 3×4 см (матовий папір, обличчя має займати 65-70% кадру).

Після подання всіх необхідних матеріалів комісія ухвалює рішення про надання статусу УБД або відмову.

Де отримати юридичну допомогу у разі відмови в наданні статусу?

За потреби оскаржити відмову в наданні статусу УБД добровольці можуть звернутися на гарячу лінію Безоплатної правничої допомоги від держави. Проконсультувати можуть за номером 0 800 213 103.

Безоплатну юридичну допомогу надають також на гарячій лінії Юридичного Гончаренко центру за номерами: +380672042206, +380951168887 або +380937440036, а також у WhatsApp, Telegram, Viber, Signal з понеділка по п’ятницю, 9.00 до 18.00.

Залишаючись на онлайні ви даєте згоду на використання файлів cookies, які допомагають нам зробити ваше перебування тут ще зручнішим

Based on your browser and language settings, you might prefer the English version of our website. Would you like to switch?