Чим корисні мандарини та скільки їх можна їсти без шкоди для здоров'я
Категорія
Їжа
Дата публікації

Чим корисні мандарини та скільки їх можна їсти без шкоди для здоров'я

Чим корисні мандарини та скільки їх можна їсти без шкоди для здоров'я
Джерело:  online.ua

Мандарини – це цитрусові фрукти, батьківщиною яких є Китай та В’єтнам. До столу українців вони зазвичай попадають з Абхазії, Туреччини та Марокко. Гід Онлайн розібрався, чим корисні мандарини, яка кількість цих фруктів безпечна для організму та до яких страв їх можна додавати.

Чим корисні мандарини?

Фото: pixabay.com

Мандарини містять в собі вітаміни A, B1, B3, B5, C, антиоксиданти та інші корисні речовини – кальцій, магній, калій. Враховуючи той факт, що плоди ростуть на деревах – в них не потрапляють важкі метали та радіонукліди, які можуть збиратися в ґрунті. Вітамін C (аскорбінова кислота) відомий як надійний «підвищувач» імунітету. Він активує захисні механізми організму, що особливо актуально у холодну пору року.

Вживання мандаринів дає такі позитивні ефекти для здоров’я:

  • нормалізація роботи кишківника – клітковина, що міститься у цих фруктах, сприяє розмноженню корисних бактерій, в результаті чого покращується процес травлення і відновлюється мікрофлора шлунково-кишкового тракту;

  • антистресова дія – мандарини можуть використовуватися як засіб боротьби з тривожністю та стресом, адже вони заспокоюють нервову систему, знижуючи вироблення гормону кортизолу, а ефірне масло зі шкірки відмінно допомагає від безсоння;

  • прискорення обміну речовин – не дивлячись на те, що у мандаринах міститься цукор, вони низькокалорійні і допомагають позбавитися від лишньої ваги, а також викликають довгострокове відчуття насичення;

  • допомога під час застуди – у білих прожилках міститься флавоноїд нобілетін, який має виражений протизапальний ефект, тому вживання чаю з мандаринової шкірки прискорює процесс одужання;

  • покращення роботи серця та серцево-судинної системи – алкалоїд синефрин сприяє зниженню кількості шкідливого холестерину в організмі, а мінерали та вітаміни зміцнюють стінки судин.

Вчені довели, що регулярне вживання мандаринів знижує риск виникнення злоякісних новоутворень, які розвиваються унаслідок окислення вільних радикалів. Найбільше антиоксидантів міститься у шкірці плодів.

Скільки можна їсти мандаринів?

Дієтологи рекомендують вживати не більше 4 спілих плода на добу, при цьому за раз краще не їсти більше двох цитрусових. Також мандарини слід вживати приблизно через годину після основного прийому їжі.

Ще один факт, який необхідно враховувати – кислі фрукти сильно подразнюють слизисту оболонку шлунка, якщо їсти їх натщесерце. Тому не бажано вживати мандарини людям, які мають виразку чи інші проблеми з шлунком. Теж саме стосується і людей, хворих на діабет та маючих алергічні реакції.

Як застосовується мандарин в медицині?

Сушену мандаринову шкірку активно використовують у фармацевтичній промисловості. Вичавки з неї додаються в сиропи, екстракти та різноманітні лікарські препарати. Також шкірка служить матеріалом для виділення харчового алергена, який необхідний для проведення діагностичних процедур.

Знайшли своє застосування мандарини і в нетрадиційній китайській медицині. Цей фрукт згадується у деяких виданнях Державної Фармакопеї Китаю. Лікарі з Піднебесної лікують мандаринами захворювання дихальних шляхів, ШКТ - якщо пацієнт відчуває важкість в животі, має нудоту чи діарею. Також за допомогою мандаринової дієти борються з анорексією та авітамінозом.

Як застосовуються мандарини в кулінарії?

Фото: envato.com

Існує багато рецептів страв з додаванням мандаринів у якості інгредієнту. Найчастіше цей фрукт додається до десертів. Також з мандаринів можна робити фруктові та фруктово-овочеві салати, додавати їх до випічки.

А ще мандарини відмінно підходять для виготовлення різноманітних соків та фрешів, наповнювачів для морозива та деяких соусів. При цьому вони добре гармонують з м’ясом, рибою, овочами, морепродуктами, горіхами.

Як вибрати і зберігати мандарини?

Щоб купити стиглі і солодкі плоди, необхідно ретельно обдивитися шкірку. Вона не має містити плям, розрізів і ділянок з пустотами - це свідчить про те, що розпочався процес гниття. Також слід звернути увагу на те, наскільки легко обчищається шкірка. Якщо вона відшаровується дуже легко – плоди явно перележали. В ідеалі шкірка повинна бути пружною і мати рівномірне забарвлення.

Зберігати мандарини можна до 1,5 місяців, але при правильних умовах. Щодо оптимальної температури, то вона не має перевищувати 3-8°C. Тому зразу після покупки мандарини слід помістити в холодильник. Якщо ж ви очистили плоди і розділили їх на дольки, їх треба зберігати в закритому контейнері або пакеті в холодильнику.

Шкода мандаринів

Мандарини можуть нанести серйозну шкоду людям, які страждають на цукровий діабет, виразку дванадцятипалої кишки, гострий нефрит, гепатит або холецистит. Вживання занадто великої кількості цих фруктів через наявність в їх складі клітковини може призвести до здуття живота та метеоризму.

Педіатри не радять давати мандарини та будь-які інші цитрусові дітям, яким ще не виповнилося 3 роки.

Категорія
Військовий Гід
Дата публікації

Як добровольцю отримати статус УБД? Пояснюють експерти

Як добровольцю отримати статус УБД? Пояснюють експерти

З перших днів повномасштабного вторгнення багато українців добровільно взяли до рук зброю, щоб захистити країну. У той час документальне оформлення не було пріоритетом, тому довести участь у бойових діях згодом виявилося складно.

Проте з часом це питання врегулювали на законодавчому рівні. Тепер добровольці, які захищали Україну в період з 24 лютого по 25 березня 2022 року у складі добровольчих формувань або відповідно до Закону України "Про забезпечення участі цивільних осіб у захисті України", мають право на отримання статусу учасника бойових дій (УБД).

Про те, як отримати статус УБД добровольцям та що для цього потрібно, розповідають експерти Юридичного Гончаренко центру. 

Головні тези:

  • Добровольці, які брали участь у обороні України під час війни, можуть отримати статус учасника бойових дій (УБД).
  • Статус УБД надається на підставі довідки від командира або начальника військової частини.
  • У випадку відсутності довідки, можна надати нотаріально завірені свідчення та медичні документи щодо отриманих поранень.
  • Для отримання статусу потрібно подати рапорт, заяву, довідки про участь у бойових діях та інші підтверджуючі документи до міжвідомчої комісії Мінветеранів.
  • У випадку відмови в наданні статусу, можна отримати безоплатну юридичну допомогу від Юридичного Гончаренко центру або гарячу лінію Безоплатної правничої допомоги.

Хто з добровольців може отримати статус УБД?

Статус учасника бойових дій можуть отримати добровольці, які з 24 лютого по 25 березня 2022 року брали участь в обороні України, але не були офіційно зараховані до військових формувань чи правоохоронних органів. Це громадяни, які у складі добровольчих формувань, взаємодіючи із ЗСУ, МВС, Держприкордонслужбою, Нацполіцією, Нацгвардією, СБУ та іншими силовими структурами, виконували завдання із захисту України, її населення та державних інтересів під час військової агресії рф. Визначення їхнього статусу регулюється Законом України «Про забезпечення участі цивільних осіб у захисті України».

Хто надає статус УБД?

Міжвідомча комісія Мінветеранів розглядає матеріали щодо надання статусу учасника бойових дій. УБД надається на підставі довідки, яку видає командир або начальник військової частини, підрозділу Збройних Сил України чи інших військових формувань і правоохоронних органів, створених відповідно до закону.

А якщо такої довідки немає?

Якщо довідка відсутня, для отримання статусу УБД необхідно надати нотаріально завірені свідчення про період безпосередньої участі у бойових діях. Свідками мають бути щонайменше троє військовослужбовців, які вже отримали статус УБД, один із яких – командир підрозділу добровольця.

Якщо доброволець отримав поранення, контузію або каліцтво, що унеможливило подальше виконання завдань (за винятком випадків необережного поводження зі зброєю чи самокалічення), для отримання статусу УБД необхідно надати:

  • Свідчення щонайменше двох осіб, які брали участь у бойових діях у тому ж районі та в той самий період. Їхні підписи мають бути засвідчені нотаріально.

  • Медичні документи, що підтверджують отримане поранення, контузію чи каліцтво під час бойових дій.

«При цьому свідками можуть бути лише особи, які вже мають статус УБД або статус особи з інвалідністю внаслідок війни та можуть документально підтвердити свою участь у бойових діях у цей період», — пояснює директор Юридичного Гончаренко центру Микола Брюховецький.

Які документи слід подавати для отримання статусу УБД?

Перший крок – подати рапорт або заяву на ім’я керівництва щодо надання комплекту документів для присвоєння статусу УБД.

Другий крок. Керівництво організовує оформлення та видачу необхідних документів через кадрові підрозділи:

  • Довідки про безпосередню участь у бойових діях.

  • Один із підтверджувальних документів: витяг (копія) бойових донесень, записи з журналів бойових дій, копії польотних листів, матеріали службових розслідувань щодо отриманих поранень, контузій чи каліцтв.

  • За наявності – інші документи, що підтверджують виконання бойових (службових) завдань.

  • Для осіб, які перебували в полоні або були заручниками, – матеріали службового розслідування за фактом їх потрапляння в полон.

Третій крок. Звернення до міжвідомчої комісії Мінветеранів, яка розглядає документи та ухвалює рішення. Для цього потрібно подати:

  • Рапорт (заяву) щодо розгляду документів.

  • Зібрані довідки та підтверджувальні документи.

  • Згоду на обробку персональних даних.

  • Засвідчені копії сторінок паспорта (або ID-картки з документом про місце реєстрації).

  • Дві кольорові фотокартки 3×4 см (матовий папір, обличчя має займати 65-70% кадру).

Після подання всіх необхідних матеріалів комісія ухвалює рішення про надання статусу УБД або відмову.

Де отримати юридичну допомогу у разі відмови в наданні статусу?

За потреби оскаржити відмову в наданні статусу УБД добровольці можуть звернутися на гарячу лінію Безоплатної правничої допомоги від держави. Проконсультувати можуть за номером 0 800 213 103.

Безоплатну юридичну допомогу надають також на гарячій лінії Юридичного Гончаренко центру за номерами: +380672042206, +380951168887 або +380937440036, а також у WhatsApp, Telegram, Viber, Signal з понеділка по п’ятницю, 9.00 до 18.00.

Залишаючись на онлайні ви даєте згоду на використання файлів cookies, які допомагають нам зробити ваше перебування тут ще зручнішим

Based on your browser and language settings, you might prefer the English version of our website. Would you like to switch?