Головна користь цитрусових - високий вміст вітаміну C. Аскорбінова кислота запобігає застудам і сезонним інфекціям. Але на цьому цілющі властивості апельсинів, лимонів та інших цитрусових не закінчуються. Гід Онлайн розповідає, чим ще корисні цитрусові і чому їх варто включати в раціон кожен день.
Цитрусові вперше вивели понад 8 млн років тому в Індії. Спочатку з'явився лайм - цей плід отримали в результаті одомашнення дикого цитрона. Лимон вивели в результаті схрещування лайма з одним з підвидів апельсина, а грейпфрут - це гібрид апельсина і помело.
В Європі з цитрусовими познайомилися понад тисячу років тому, але популярними ці плоди стали тільки у 20 столітті. І сьогодні апельсини, мандарини, лимони та інші їхні плоди сімейства цитрусових входять в раціон кожної людини, яка дотримується здорового харчування і способу життя. Їх в основному цінують за вітамін С, але справа не тільки в ньому.
Чим корисні цитрусові?
Фото: unsplash.com
Дієтологи запевняють, що якщо включати цитрусові в щоденний раціон, то організм починає працювати на повну потужність. Причому цю рекомендацію підтримують ендокринологи, імунологи, кардіологи, неврологи та б'юті-експерти.
Користь цитрусових полягає в наступному:
відновлення клітин;
виведення шлаків і токсинів;
очищення судин;
нормалізація артеріального тиску;
стимуляція метаболізму;
поліпшення стану шкіри;
зменшення кількості зморшок;
уповільнення процесів старіння.
У цитрусових плодах багато клітковини, яка поліпшує травлення і очищає організм від холестерину. Біла м'якоть на шкірці - джерело флавоноїдів, які добре знижують кров'яний тиск.
Ефірні масла цитрусових є відмінними антидепресантами. Речовини допомагають боротися з нервовим перенапруженням і стресами.
Що можна приготувати з цитрусових?
Фото: unsplash.com
Цитрусові широко використовують в кулінарії. Вони відрізняються дивовижною універсальністю. З них роблять різні соки і смузі, використовують для випічки, приготування страв з м'яса, риби, салатів. Щоб отримати від плодів максимальну користь, їх краще не піддавати термічній обробці.
Цитруси можна їсти в будь-який час доби. На сніданок, наприклад, можна приготувати млинці з безглютенової борошна, змішаної з зернами маку, і посипати коричневим цукром, корицею та лимоном.
А ось рецепт корисної вівсянки на сніданок, яка зарядить бадьорістю на весь день:
з вечора залити 1/2 склянки пластівців соком апельсина,
додати 4 нарізаних фініки, цедру лимона і трохи кориці,
перемішати і прибрати в холодильник на ніч,.
вранці додати йогурт, апельсинові дольки і горіхи.
Для обіду підійде салат в азіатському стилі. Рецепт салату з цитрусовими дуже простий:
змішати відварну курячу грудку, мандаринові дольки і смажену рисову локшину,
заправити соусом з масла кунжуту і соку апельсина.
На вечерю - сальса з апельсинів. Такий соус відмінно поєднується з рибою, яловичиною або індичкою.
Рецепт апельсинової сальси:
подрібнити апельсини, червону цибулину, перець чилі, авокадо і кинзу,
все скропити лимонним соком і перемішати.
На десерт можна приготувати лимонний курд. Універсальний і корисний смаколик, який можна їсти як з тостами, так і використовувати як начинку для випічки.
Інгредієнти:
4 лимона
3 яєчних жовтки
200 г цукру
сік лимона
100 г вершкового масла.
Приготування:
Натерти цедру лимонів на тертці.
На водяній бані змішати всі інгредієнти, крім масла. Збити до отримання густого крему, зняти суміш з плити.
Нарізати 100 г вершкового масла на дрібні шматки, перемішати з лимонною масою і остудити.
Цитрусові корисно їсти в будь-який час року, взимку їх рекомендується вживати щодня, але не всім. Не варто починати свій день зі свіжого соку апельсина людям, що страждають хворобами шлунково-кишкового тракту - кислоти, що містяться в плодах, можуть викликати загострення хвороб шлунку. Цукор, що міститься в цитрусових, викликає різкий викид інсуліну, що шкідливо для підшлункової залози.