Малюк, який кожен раз сідає за стіл з задоволенням і не відмовляється від добавки, - мрія багатьох батьків. І все ж не варто захоплюватися. Відмінний апетит - не завжди добре, оскільки переїдання у дітей часто призводить до проблеми із зайвою вагою з усіма витікаючими наслідками. Онлайн Гід розібрався, чим небезпечне переїдання у дітей і розповідає, як з ним боротися.
Яке ж розчулення, яку радість викликають у дорослих дітки з пухкими ручками і ніжками, рум'яними щічками! Ситуація змінюється, коли дитина дорослішає і над нею починають жартувати однолітки: зароджуються комплекси. Однак багато батьків, навіть визнавши, що пара-трійка кілограмів у їх чада зайві, все ж не сприймають це як проблему: «Ну і що? Повненький - значить здоровий».
Чим небезпечне переїдання у дітей?
Фото: envato.com
Переїдання - не єдина причина, по якій діти набирають зайву вагу. Причинами зайвої ваги та ожиріння можуть стати:
спадкова схильність до повноти;
ускладнення, що виникли в період вагітності мами;
хронічні захворювання;
гормональні порушення.
І все ж переїдання стоїть на першому місці, і в більшості випадків йому сприяють батьки. Яким чином? Найчастіше вони не знають принципів раціонального харчування.
Нерідко мами і тата йдуть на поводу у дитини. Перша ж вимога: «Хочу цукерку!» - моментально задовольняється, тільки б малюк не кричав і не плакав. Серед багатьох бабусь і дідусів живий міф: «Чим більше жирку, тим більше здоров'я». А такі фрази, як «Що за дитинство без цукерок?» або «Нехай їсть, встигне на дієті посидіти!», змушують поступатися і ... перегодовувати.
Багато сучасних мам і таа просто лінуються перебудувати систему харчування і закривають очі на те, що дитина їсть як не в себе ті продукти, яких не повинно бути в дитячому раціоні.
Як правильно годувати дитину?
Фото: envato.com
Рівняння на здорове харчування! Немає продуктів шкідливих. Всі хороші, але в певній кількості. Дієтологи рекомендують годувати дітей 4-5 раз в день з інтервалом в 3-4 години.
Сніданок
Сніданок залежить від апетиту дитини. Якщо ваш малюк схоплюється з ліжка вже о 6.30 і при цьому повний енергії, то краще на сніданок дати непосиді м'ясо, рибу або яйце (на вибір) плюс гарнір. Вранці він сонний? Ледве піднімається з ліжка? Запропонуйте щось більш легке: сир, йогурт. Доповніть сніданок чашкою чаю, компоту або соку.
Обід
Обід повинен бути самим щільним і багатим білками. Дитина вже витратила багато сил, але, скільки ще справ попереду! Варто подбати про живильний і смачний обід, який складається з першого (суп, борщ, бульйон, розсольник), овочевого салату і м'ясного або рибного блюда, приготованого на пару (тефтелі, котлети). Періодично бажано пропонувати киселі, печеню, тушковані овочі. І знову ж таки якесь тепле пиття.
Вечеря
Приказка «Вечеря віддай ворогові» до дітей не може бути застосована. Організму, який активно росте, потрібна хороша вечеря. Краще, якщо між останнім прийомом їжі і сном пройде не більше двох годин. Приготуйте дитині щось легке: страви з сиру (запіканка, сирники, пудинг, ліниві вареники), млинці або оладки, молочну кашу. Обов'язково запропонуйте кефір, ряжанку або йогурт.
Перекус
Багато діток люблять в перервах між їжею відкрити холодильник і взяти щось смачненьке. Але дуже часто вони знаходять зовсім не те, що їм корисно. Тому варто завести традицію залишати на кухонному столі тарілочку з фруктами, горішками, щоб малюк міг задовольнити природну потребу в перекус.
Як навчити дитину їсти те, що корисно?
Фото: envato.com
Основний принцип раціонального харчування - повноцінне використання всіх груп продуктів. Протягом тижня в меню дитини повинні бути присутніми м'ясо, риба, молоко, яйця, хліб, крупи, макаронні вироби, овочі, фрукти. Інакше зростаючий організм не отримає всіх необхідних речовин.
Так, вченими підраховано, що саме і в якій кількості потрібно їсти дітям в певному віці, скільки білків, жирів, вуглеводів, вітамінів і мікроелементів має надходити в дитячий організм. Але всі ці норми умовні, так як харчування - питання досить індивідуальне. Якщо карапуз активний, його меню різноманітно, а вага в межах норми, можна сказати: харчування налагоджено правильно. А значить, воно дарує здоров'я.
Як же привчити малюка їсти те, що корисно? Перш за все, зацікавити! Але це не єдиний секрет.
Готуйте разом з дитиною. Розповідайте про властивості кожного продукту, поясніть, що таке вітаміни, в яких овочах і фруктах вони «живуть». Придумуйте смішні назви продуктам (картопля-матрьошка) і готових страв.
Робіть харчування різноманітним. Навіть улюблена кашка стане ненависною, якщо пропонувати її кожен день.
Оформляйте страви цікаво. Кольорів додають овочі і трави, значить, дитина отримає ще більше вітамінів.
Присвятіть цілий день вивченню якогось одного продукту, наприклад моркви. Малюйте її, ліпіть, вчіть вірші, розглядайте під лупою. Нехай дитина дізнається про корисні страви з нього якомога більше.