22 січня відзначається важливе історичне свято – День Соборності України. Важливе тому, що воно безпосередньо пов'язане із боротьбою українців за свободу, самовизначення та єдність. І зараз Гід Онлайн розповість вам детальніше про історію цього свята, а також про традиції, пов'язані з тим, як його відзначають.
Історія свята
3 березня 1917 року у Києві відбуваються збори громадянських та культурних діячів українського народу, організовані Товариством українських поступовців та Українською соціал-демократичною робочою партією. На порядку денному питання: як жити далі. Російської імперії більше немає — революція, самодержавство впало, різні національності стрімко розбігаються з колишньої «в'язниці народів». І рішення треба приймати якнайшвидше.
Внаслідок тривалих дебатів (були охочі бачити Україну автономною у складі федеративного союзу із залишками Росії), перемогу здобули прихильники незалежності. І 17 березня було офіційно проголошено Українську Центральну Раду. Яка невдовзі — 22 січня 1918 року, у рамках IV Універсалу, оголосила про незалежність Української Народної Республіки.
Одночасно з процесами консолідації центральних українських територій щось схоже йшло і на заході — у Львові, який уже тоді був значним культурним центром. І 18 жовтня 1918 року там було засновано Українську Національну Раду, яка взяла під свій контроль території Закарпаття, Галичини та Буковини у вигляді Західноукраїнської Народної Республіки.
А 3 січня 1919 року було проголошено рішення про об'єднання ЗУНР та УНР у єдине державне утворення. Яке було остаточно затверджено 22 січня — того ж дня, коли було проголошено і незалежність УНР.
На жаль, далі за плани справа не пішла — військова машина більшовизму нещадно придушила всі спроби українців здобути свободу та незалежність. Але про ідею об'єднаної, тобто «соборної» України не забули.
Вперше святкування підписання «Акту Злуки» ЗУНР та УНР відзначили у місті Хуст, Закарпаття. На той момент — Чехословаччина. Але Друга Світова та наступні події завадили подальшому становленню цього свята. Хоча люди й далі про нього пам'ятали. І навіть святкувати. Однак лише 1999 року, указом президента Леоніда Кучми, воно стало офіційним — Днем Соборності України.
Але потім стався Янукович із його «оригінальними законотворчими ініціативами». І у 2011 році День Соборності був «офіційно» об'єднаний з іншим святом — Днем Свободи. Щоправда, переважно на словах, бо насправді що те, що інше свято, на державному рівні почали активно ігнорувати. І лише 2014 року, указом президента Петра Порошенка, День Соборності 22 січня було відновлено.
Як відзначати День Соборності 22 січня
Оскільки свято це досить молоде, та й з офіційним його відзначенням довгі роки були різні труднощі, особливими традиціями воно обрости не встигло. Окрім однієї — «Живого ланцюга».
Ще 1990 року, коли СРСР лише починав розвалюватися, на честь святкування річниці «Акту Злуки», силами представників Народного Руху України було організовано «живий ланцюг» від Івано-Франківська до Києва через Львів. Величезна відстань, між іншим — 770 км. За деякими даними, у цій акції взяло участь до 3 мільйонів людей.
У незалежній Україні цю подію добре пам'ятали і регулярно повторювали, щоправда, у менших масштабах. Крім останніх років, коли через ризик авіа- і ракетних ударів заборонили більшість масових заходів.
Тож як відзначатиметься День Соборності 22 січня у сучасній Україні — поки що не зовсім зрозуміло. Ясно одне — що відзначатиметься він точно. Адже Україна буде і соборною, і вільною.
Вітання з Днем Соборності України
Незважаючи на те, що серед звичайних людей це свято не дуже популярне, саме зараз про нього не слід забувати. Просто через те, що знову з'явилися території, які в рамках історичної справедливості мають возз’єднатися з Україною. І дуже важливо регулярно собі і всім про це нагадувати — щоб не втрачати віри у нашу перемогу. Тому Гід Онлайн зараз поділиться з вами текстами та вітальними картинками з днем соборності, які ви зможете переслати всім, кому захочете.
***
Вітаємо всіх українців із Днем Соборності! Це одне з найважливіших свят нашої країни, яке символізує те, що ми всі — один народ і жодні кордони не зможуть розділити нас. Давайте завжди пам'ятати про це!
***
Вітаю з Днем Соборності України! Щиро бажаю завжди любити свою країну, пишатися своєю історією та своїм народом. Нехай Україна буде гордим птахом у зграї світових країн, нехай щодня дарує українцям свободу думки, відчуття щастя, мир та світлу надію.
***
З днем Соборності, держава,
Будь багата, щира, жвава.
Хай народ тебе цінує,
Зберігає та шанує!
З величезним святом, люди,
Хай країна добра буде.
Мир панує та завзяття,
Хай цвіте країна, браття!
Картинки з днем соборності України
Висновок
Історію своєї країни потрібно знати. Хоча б для того, щоб не вестися на марення різних провокаторів, мовляв, «Вся історія України — це історія Російської імперії/Росії/СРСР». Це не так. Українці завжди хотіли свободи і давно розпочали боротьбу за неї. І День Соборності України — ще одне тому підтвердження. Тож зі святом вас, дорогі співгромадяни! Україна ще буде і соборною, і вільною!