Гастрит - поширена хвороба, яка супроводжується болем у животі, здуттям, печією та іншими неприємними симптомами. Вона потребує лікування, яке неефективне без спеціальної дієти. Гід Онлайн розповідає, яка дієта потрібна при гастриті, що можна і не можна їсти, скільки часу потрібно дотримуватися дієти і що їсти в період загострення хвороби.
Гастрит — це запалення слизової оболонки шлунку, що призводить до порушення його роботи. Причини виникнення гастриту різні: неправильне харчування, шкідливі звички, низька якість продуктів, нестача вітамінів в організмі, стрес. Ігнорувати гастрит не можна, адже це призведе до неприємних наслідків.
Проявляється захворювання у кожного індивідуально. Як правило, це біль у животі, нудота і блювання, печія і відрижка, здуття живота. При лікуванні лікарі наряду з медикаментами призначають дієту. Вона допомагає нормалізувати роботу шлунку і не допустити рецидив захворювання. Детальніше про дієту при гастриті ми зараз розповімо.
Що потрібно їсти на сніданок при гастриті?
Фото: envato.com
При гастриті снідати потрібно легкою їжею і невеликою порцією. Всі елементи страви мають бути поживними, багатими на білки, вуглеводи і дарувати ситість на кілька годин. Не варто їсти занадто багато. Краще з’їсти невелику порцію і взяти з собою на роботу чи навчання перекус. Зазвичай основу ранкового меню при гастриті складають яйця, каші і фрукти, зелений чай або молоко.
Ідеї смачних і поживних сніданків при гастриті:
Омлет з молоком — легка та поживна страва, що має у складі білок;
Вівсяна каша (можна додати яблуко) — багата на вітаміни та складні вуглеводи;
Гречана каша на молоці — багата залізом, фосфором, калієм;
Яйце пашот — оригінальний варіант приготування яєць, котрий урізноманітнить меню;
Запіканка з тикви і кабачків — поживний варіант, багатий на вітаміни і мікроелементи.
Що не можна їсти при гастриті?
Фото: pixabay.com
При гастриті потрібно виключити з раціону деякі продукти. Це стосується жирних, смажених і «важких» страв. Список продуктів, які потрібно повністю або частково виключити з раціону, при гастриті такий:
Копчене м’ясо та риба;
Газовані солодкі напої по типу Кока-кола, Спрайт, Фанта, енергетичні напої, квас;
Цитрусові та томатний соки (інші краще мінімізувати) ;
Здобні хлібобулочні вироби;
Кава (можна не виключати з раціону повністю, але краще мінімізувати);
Консервовані м’ясо і риба;
Кетчуп, майонез і соуси на їх основі;
Магазинні сосиски, ковбаса;
Виноград, диня;
Солодкі торти, тістечка, цукерки;
Овочі і фрукти в розсолі або маринаді;
Часник та імбир.
Скільки часу потрібно сидіти на дієті при гастриті?
Дієта — невід’ємна частина лікування гастриту. Адже саме завдяки дієті можна заспокоїти роздратовану слизову оболонку шлунку і допомогти відновити нормальне функціонування цього органу. Також дієта допомагає попередити рецидив гастриту.
Якщо не дотримуватися дієти, то лікування від дорогих препаратів не матиме потрібного ефекту. Скільки ж потрібно дотримуватися дієти? Тут все дуже індивідуально і залежить від стану та самопочуття. У середньому дієту потрібно тримати близько місяця. З настанням полегшення можна відійти від правил і дозволити собі більше смаколиків.
При загостренні хвороби лікар призначає строгу дієту. Те, скільки тримати таку дієту, залежить також від змін і стану пацієнта. Цей термін може варіюватися від кількох днів до 2-3 тижнів.
Що можна їсти при гастриті в період загострення?
Фото: envato.com
При загостренні гастриту потрібно дуже пильно дотримуватися дієти. Щоденний раціон повинен складати з «легких» страв, варених або приготованих на пару. В них потрібно не додавати приправ і соусів. Також прибираємо цукор, макарони, бобові. Всі соки, газовані напої також під забороною. Можна лише несолодкий чай.
Приклади меню при гострому гастриті
Варіант 1
Сніданок: омлет на пару, манна каша, чай;
Обід: гречаний суп, риба на пару, компот;
Вечеря: протерта рисова каша на молоці, кисіль;
Перекус: сир, перетертий з фруктами.
Варіант 2
Сніданок: відварене некруте яйце, сухарі, гречка, молоко;
Обід: рисовий суп, курячі котлети на пару, картопляне пюре, чай;
Вечеря: яблучно-морквяний рулет, компот;
Перекуси: запечене яблуко.
Варіант 3
Сніданок: Яйце пашот, чай, сухарі, компот;
Обід: овочевий суп, відварене м’ясо, овочі, кисіль;
Вечеря: відварна риба з картопляним пюре, чай;
Перекуси: склянка молока.