Дівалі – свято світла та добра: як відзначають та в чому його сенс
Категорія
Календар Свят
Дата публікації

Дівалі – свято світла та добра: як відзначають та в чому його сенс

Дівалі – свято світла та добра: як відзначають та в чому його сенс
Джерело:  online.ua

Дівалі – Фестиваль Вогнів, що символізує перемогу добра над злом, світла над темрявою. Це найважливіше індійське свято, яке знаменує перемогу добра над злом, символізує поєднання сім'ї. Гід Онлайн розповідає про традиції Дівалі – свята світла та добра, як його відзначають та в чому його сенс.

Коли свято Дівалі у 2021 році?

Фото: unsplash.com

Дата проведення фестивалю змінюється кожного року, оскільки вона визначаються за місячним календарем. Відповідно до індуїстського календаря, день Дівалі (3 день фестивалю) припадає на повний місяць (Амвасья). У 2021 році Дівалі відмічаэтьсяся 4 листопада, у 2020 році свято припадало на 14 листопада, у 2019 році – на 27 жовтня, у 2018 році – на 7 листопада.

У чому сенс свята Дівалі?

Фото: unsplash.com

Запалення вогнів на Дівалі в Індії символізує перемогу над темрявою, яка ототожнюється з невіглаством, тоді як світло у метафоричному знанні – це знання. Світло допомагає розкрити та показати людям красу нашого світу. Варто зазначити що і майже всі інші світові релігії ототожнюють світло з радістю та позитивними подіями у житті.

Так, завдяки запаленні безлічі вогників, люди звільнюються від будь-якого негативу – лукавства, ненависті, похоті, гніву, заздрощів, лінощів, страху, несправедливості, суму та страждань. Запалюючи лампи, люди поклоняються вищим силам та просять у них здоров'я, статку, знання, миру та благополуччя.

Свято Дівалі тісно пов’язане зі старовинними легендами та священними індуїстськими релігійними писаннями. При цьому основний мотив таких переказів – перемога світлих сил над пітьмою. А ще Дівалі знаменує кінець сезону дощів та початок зими. У цей період фермери закінчувають збирати врожай, а торговці починаують готуватися до мандрівок у далекі краї.

Як святкують Дівалі?

Фото: envato.com

Термін «Дипувалі» перекладається з санскриту як «ряд ламп». Тому найбільш впізнавана риса фестивалю – безліч запалених маленьких глиняних ламп. Такі лампи називаються дія (діпа, дипам чи дівак). Їх просто зробити самому – достатньо залити у сосуд відповідної форми невелику кількість звичайної рослинної олії, після чого туди необхідно покласти довгий шматочок вати, скручений у вигляді трубочки. При цьому дотримуйтесь правил безпеки під час поводження з відкритим вогнем.

Ще одна характерна риса цього свята – ранголі. Це священні орнаменти, які малюють на підлозі та на стінах будинків. Малюються такі візерунки за допомогою різнокольорових порошків та круп. Малювання ранголі дуже популярне серед індусів. Настільки популярне, що по малюванню ранголі проводяться змагання серед школярів та навіть офісних працівників. А ще, за допомогою борошна залишають спеціальні сліди на підлозі, що має символізувати очікування Лакшмі.

Серед інших традицій Дівалі можна відмітити такі:

  • запуск феєрверків та підрив петард – вважається, що таким чином відлякуються злі сили;

  • азартні ігри – весь святковий тиждень казино та гральні будинки по всій Індії користуються великою популярністю серед бажаючих зробити вдалу ставку;

  • прийняття очищаючої ванни – на другий день свята до сходу сонця індуси приймають ванну з олією та сумішшю убтан, до складу якої входить борошно, мелені трави та інші ароматичні речовини.

Також серед представників індуїзму, сікхізму та джайнізму спостерігаються масові гуляння, вуличні вистави та інші розважальні заходи.

Скільки днів святкують Дівалі?

Фото: envato.com

Свято відзначається впродовж п’яти днів, а третій день вважається самим важливим – саме тоді й проводиться Фестиваль Вогнів. Він супроводжується різнокольоровими феєрверками, запалювання традиційних лампадок діпа та свічок.

За традицією це має викликати прихильність богиню багатства та благоденства Лакшмі. В якості аналогії Діпавалі можна назвати європейський Новий рік.

Що дарувати на свято Дівалі?

Звичай дарувати подарунки – це один з найважливіших ритуалів Дівалі. Він допомагає зміцнити сімейні традиції, дружбу, виразити любов та повагу до близьких.

Ви можете вручити своїм рідним та друзям будь-який подарунок, але найбільшою популярністю користуються різноманітні солодощі, релігійна атрибутика, ті самі лампи, срібні та золоті прикраси, одяг, а також листівки, зроблені власноруч.

Що готують та їдять на свято Дівалі?

Фото: envato.com

На Дівалі готують різноманітні страви. У цей святковий тиждень прийнято накривати великий стіл та пригощати сусідів і друзів. На стіл ставиться плов, каррі, пиріжки з різною начинкою, соуси. А найбільше Дівалі славиться солодощами.

Так, зазвичай, на свято готується солодкий пудинг із манної крупи з грецьким та мускатним горіхом, молочна помадка бурфі, кульки з нутового борошна Ладду, коржики з шафраном у вигляді кілець, а також Гулабджамун – кульки з сухого молока в сиропі.

Категорія
Військовий Гід
Дата публікації

Як добровольцю отримати статус УБД? Пояснюють експерти

Як добровольцю отримати статус УБД? Пояснюють експерти

З перших днів повномасштабного вторгнення багато українців добровільно взяли до рук зброю, щоб захистити країну. У той час документальне оформлення не було пріоритетом, тому довести участь у бойових діях згодом виявилося складно.

Проте з часом це питання врегулювали на законодавчому рівні. Тепер добровольці, які захищали Україну в період з 24 лютого по 25 березня 2022 року у складі добровольчих формувань або відповідно до Закону України "Про забезпечення участі цивільних осіб у захисті України", мають право на отримання статусу учасника бойових дій (УБД).

Про те, як отримати статус УБД добровольцям та що для цього потрібно, розповідають експерти Юридичного Гончаренко центру. 

Головні тези:

  • Добровольці, які брали участь у обороні України під час війни, можуть отримати статус учасника бойових дій (УБД).
  • Статус УБД надається на підставі довідки від командира або начальника військової частини.
  • У випадку відсутності довідки, можна надати нотаріально завірені свідчення та медичні документи щодо отриманих поранень.
  • Для отримання статусу потрібно подати рапорт, заяву, довідки про участь у бойових діях та інші підтверджуючі документи до міжвідомчої комісії Мінветеранів.
  • У випадку відмови в наданні статусу, можна отримати безоплатну юридичну допомогу від Юридичного Гончаренко центру або гарячу лінію Безоплатної правничої допомоги.

Хто з добровольців може отримати статус УБД?

Статус учасника бойових дій можуть отримати добровольці, які з 24 лютого по 25 березня 2022 року брали участь в обороні України, але не були офіційно зараховані до військових формувань чи правоохоронних органів. Це громадяни, які у складі добровольчих формувань, взаємодіючи із ЗСУ, МВС, Держприкордонслужбою, Нацполіцією, Нацгвардією, СБУ та іншими силовими структурами, виконували завдання із захисту України, її населення та державних інтересів під час військової агресії рф. Визначення їхнього статусу регулюється Законом України «Про забезпечення участі цивільних осіб у захисті України».

Хто надає статус УБД?

Міжвідомча комісія Мінветеранів розглядає матеріали щодо надання статусу учасника бойових дій. УБД надається на підставі довідки, яку видає командир або начальник військової частини, підрозділу Збройних Сил України чи інших військових формувань і правоохоронних органів, створених відповідно до закону.

А якщо такої довідки немає?

Якщо довідка відсутня, для отримання статусу УБД необхідно надати нотаріально завірені свідчення про період безпосередньої участі у бойових діях. Свідками мають бути щонайменше троє військовослужбовців, які вже отримали статус УБД, один із яких – командир підрозділу добровольця.

Якщо доброволець отримав поранення, контузію або каліцтво, що унеможливило подальше виконання завдань (за винятком випадків необережного поводження зі зброєю чи самокалічення), для отримання статусу УБД необхідно надати:

  • Свідчення щонайменше двох осіб, які брали участь у бойових діях у тому ж районі та в той самий період. Їхні підписи мають бути засвідчені нотаріально.

  • Медичні документи, що підтверджують отримане поранення, контузію чи каліцтво під час бойових дій.

«При цьому свідками можуть бути лише особи, які вже мають статус УБД або статус особи з інвалідністю внаслідок війни та можуть документально підтвердити свою участь у бойових діях у цей період», — пояснює директор Юридичного Гончаренко центру Микола Брюховецький.

Які документи слід подавати для отримання статусу УБД?

Перший крок – подати рапорт або заяву на ім’я керівництва щодо надання комплекту документів для присвоєння статусу УБД.

Другий крок. Керівництво організовує оформлення та видачу необхідних документів через кадрові підрозділи:

  • Довідки про безпосередню участь у бойових діях.

  • Один із підтверджувальних документів: витяг (копія) бойових донесень, записи з журналів бойових дій, копії польотних листів, матеріали службових розслідувань щодо отриманих поранень, контузій чи каліцтв.

  • За наявності – інші документи, що підтверджують виконання бойових (службових) завдань.

  • Для осіб, які перебували в полоні або були заручниками, – матеріали службового розслідування за фактом їх потрапляння в полон.

Третій крок. Звернення до міжвідомчої комісії Мінветеранів, яка розглядає документи та ухвалює рішення. Для цього потрібно подати:

  • Рапорт (заяву) щодо розгляду документів.

  • Зібрані довідки та підтверджувальні документи.

  • Згоду на обробку персональних даних.

  • Засвідчені копії сторінок паспорта (або ID-картки з документом про місце реєстрації).

  • Дві кольорові фотокартки 3×4 см (матовий папір, обличчя має займати 65-70% кадру).

Після подання всіх необхідних матеріалів комісія ухвалює рішення про надання статусу УБД або відмову.

Де отримати юридичну допомогу у разі відмови в наданні статусу?

За потреби оскаржити відмову в наданні статусу УБД добровольці можуть звернутися на гарячу лінію Безоплатної правничої допомоги від держави. Проконсультувати можуть за номером 0 800 213 103.

Безоплатну юридичну допомогу надають також на гарячій лінії Юридичного Гончаренко центру за номерами: +380672042206, +380951168887 або +380937440036, а також у WhatsApp, Telegram, Viber, Signal з понеділка по п’ятницю, 9.00 до 18.00.

Залишаючись на онлайні ви даєте згоду на використання файлів cookies, які допомагають нам зробити ваше перебування тут ще зручнішим

Based on your browser and language settings, you might prefer the English version of our website. Would you like to switch?