Гарбуз - дуже цінний овоч. У ньому корисно абсолютно все - м'якоть, насіння, квітки, і навіть листя. ГастроГід Онлайн розповідає, чим корисний і шкідливий гарбуз для жінок, чоловіків та дітей, як його застосовують в медицині та дієтології.
У Стародавній Греції гарбуз вважали земним втіленням бога, в Китаї гарбуз використовували для купання новонароджених дітей, а у християн цей овоч був символом воскресіння і пробудження - до нього вони ставилися з особливою пошаною і повагою.
В Індії і Японії існують навіть спеціальні свята на честь гарбуза, що супроводжуються народним гулянням і загальним веселощами. Так що цей овоч є улюбленим в різних частинах світу вже багато сотень століть. Чим же корисний гарбуз?
Користь гарбуза
Фото: envato.com
М'якоть гарбуза містить величезну кількість вітамінів, таких як В2, В5, В6, РР, С1, Е, вітамін Т, який нормалізує в організмі обмін речовин, вітамін К, що поліпшує згортання крові. Також цей овоч містить безліч макро- і мікроелементів - фосфор, цинк, кальцій, калій, магній, залізо. Вітамін А в гарбузі уповільнює процеси старіння, допомагає продовжити молодість і зміцнює імунітет.
Гарбуз - низькокалорійний дієтичний продукт. Містить вітамін Д, потрібний для дитячого організму, тому є одним з важливих продуктів для прикорму малюків. Гарбуз також входить в меню лікувального харчування при ожирінні.
У гарбузі містяться: білки, вуглеводи, глюкоза, фруктоза, сахароза, пектинові речовини і величезна кількість каротину, тому цей овоч дуже корисний при проблемах із зором.
Гарбуз корисний при таких захворюваннями як гепатит, холецистит, жовчокам'яна хвороба, гіпертонія. Для профілактики атеросклерозу цей овоч повинні включати в меню абсолютно всі.
Гарбуз - відмінний засіб по профілактиці онкологічних хвороб. В Індії гарбуз навіть входить до складу протитуберкульозних ліків.
До речі, насіння гарбуза - джерело мононенасичених жирів, корисних мінералів і білка. У 50 г гарбузового насіння міститься 69% денної норми магнію, 44% марганцю, 41% заліза, 25% цинку і 21% міді.
Користь гарбузового насіння
Насіння гарбуза добре пригнічує напади нудоти, тому рекомендуються вагітним жінкам при сильному токсикозі і при морської хвороби. Дуже ефективним є народний засіб від глистів, приготоване з гарбузового насіння.
Гарбузове насіння рекомендується вживати чоловікам з метою профілактики простатиту, особливо чоловікам після 35 років. Крім того, насіння сприятливо впливають на розумові здібності і запобігають облисіння у чоловіків.
Найбільш корисними є свіжі насіння, висушені під сонцем.
Які хвороби лікує гарбуз?
Фото: envato.com
Гарбуз помаранчевого кольору містить більше заліза, кобальту і міді, необхідні для кровотворної системи організму, ніж гарбузи інших кольорів. Наявність заліза в ньому сприяє поліпшенню настрою, тому гарбуз дуже часто використовують в боротьбі зі стресами, апатією і втомою. Крім того, м'якоть гарбуза використовують в косметології, так як він надає шкірі і волоссю доглянутий здоровий вигляд.
Вживання гарбуза в їжу усуває запори і покращує роботу і мікрофлору кишечника. Пектинові речовини в гарбузі очищають кишечник від різних бактерій, виводять шкідливий холестерин і токсини. Тому цей продукт дуже корисно вживати літнім людям в цілях профілактики атеросклерозу.
Гарбуз допомагає вивести зайву рідину з організму, рекомендується при набряках і водянках. Тільки вводити гарбуз в раціон слід поступово, збільшуючи дозу кожен день до необхідної норми.
Особам, які перенесли хворобу Боткіна, лікарі рекомендують вживати в їжу цей овоч регулярно протягом 4 місяців, так як він сприяє відновленню функції печінки. Дуже рекомендується при гепатиті, нефриті і холециститі.
Гарбузова олія, приготована з насіння, містить цинк, який необхідний при лікуванні анемії, так як очищає кров від шлаків і токсинів.
Гарбузовий відвар - ефективний заспокійливий засіб, добре допомагає від безсоння. Достатньо всього лише випити півсклянки відвару з медом перед сном.
Розтерту м'якоть використовують при екземі, висипу, опіках, різних висипаннях на шкірі, гнійні рани слід обробляти відваром, приготованим з квіток гарбуза. Також м'якоть використовують при артритних болях в суглобах.
Гарбузовий сік допомагає знизити високу температуру тіла.
Гарбуз на 90% складається з води, великий вміст в ній води і містяться в соку солі калію роблять її корисною для людей із захворюваннями нирок.
Чим корисний гарбуз для жіночого організму?
Фото: envato.com
Цей сонячний овоч в цілому допомагає тримати організм в тонусі, уповільнювати старіння.
При порушенні обміну речовин і надлишковій вазі можно спробувати двотижневу гарбузову дієту. Її сенс - в кожен прийом їжі вживати гарбузове блюдо, не виключаючи і інших продуктів. Користь від дієти - позбавлення від зайвих кілограмів і виведення токсинів з організму.
Гарбуз - ідеальний продукт для схуднення, так як він низькокалорійний, а що міститься в ньому вітамін Т допомагає знижувати жирову тканину і окисляти жирні кислоти.
Меню дієти можна скласти самостійно, дотримуючись деякі рекомендації:
калорійність страв в день не повинна бути більше 1200 ккал;
страви з гарбуза вживати найкраще на сніданок;
між прийомами їжі можна вживати сирий гарбуз.
під час розвантажувальних днів можна пити свіжовичавлений гарбузовий сік.
Чим шкідливий гарбуз?
Фахівці не радять приймати в їжу гарбуз людям з хронічними захворюваннями шлунково-кишкового тракту в період загострень, при гастриті зі зниженою кислотністю, цукровому діабеті, виразках шлунка і дванадцятипалої кишки.
Гарбуз шкідливий при порушенні кислотно-лужного балансу в організмі. Перед застосуванням гарбузового масла пацієнтам, що страждають на жовчнокам'яну хворобу, слід проконсультуватися з лікарем.
Перелік шкідливих властивостей і протипоказань мізерно малий у порівнянні з корисними властивостями гарбуза. Це «помаранчеве диво» є дійсно унікальним овочем і представляє величезну цінність для людини.