Свято краси та жіночності чи день боротьби за рівні права? Яку повістку несе у собі Міжнародний жіночий день? Чому жіночий день святкують саме 8 березня, що означає свято та як його відзначають в інших країнах. Гід Онлайн розповідає, яка історія 8 березня та ділиться цікавими фактами про свято.
Хто придумав 8 березня?
Фото: pixabay.com
Створення свята 8 березня пов’язане з ім’ям Клари Цеткін, відомої німецької комуністки. Саме вона виступала на форумі в Копенгагені з промовою та змогла домогтися затвердження жіночого дня на міжнародному рівні.
В якому році почали святкувати 8 березня?
Вперше Міжнародний жіночий день святкували у 1911 році у Німеччині. До речі, дата свята спершу була інша — 19 березня. Вона була приурочена до Березневої революції в Прусії, що відбулася у 1848 році. І лише згодом остаточно було вибрано дату 8 березня.
Чому Міжнародний жіночий день саме 8 березня?
Фото: envato.com
Вважається, що дата 8 березня пов’язана з «маршем порожніх каструль», який пройшов у місті Нью-Йорк у 1857 році. На марш вийшли жінки, які виступали проти недостатньо комфортних умов, у яких вони працювали. Щоб привернути увагу, жінки били по порожнім каструлям, створюючи галас.
Існує також версія, що дата 8 березня прийшла до нас з Імперської Росії. Саме в цей день (23 лютого за старим стилем) пройшло страйкування жінок-текстильниць, які хотіли рівних прав та миру.
Що означає свято 8 березня?
Свято 8 березня має на меті підкреслити важливість жінок та наголосити на їх досягненнях в політичній, соціальній, економічній та інших сферах. Також у цей день згадуються історичні досягнення відомих осіб, наголошується на важливості рівних прав для кожної жінки.
Але Міжнародний день жінок присвячений не лише творцям історії, а кожній жінці у минулому, теперішньому і майбутньому. Боротьба за рівність не має вікових, національних, культурних, економічних чи політичних обмежень.
Україна також долучається до святкування 8 березня. У цей день вітають жінок, наголошують на їх важливості в колективі, родині. А також новинкою став Марш жінок, який вперше в Україні пройшов у 2021 році.
Як святкують 8 березня в різних країнах світу?
Свято 8 березня має національний статус в Україні, Вірменії, Азербайджані, Туркменістані, Росії та Білорусі. У цей день - офіційний вихідний.
В США присвячено Міжнародному жіночому дню увесь березень. Протягом нього жінки виступають на тематичних конференціях, діляться досягненнями та дискутують на тему того, що можна зробити для жінок у майбутньому. Президент США виступає зі спічем та дякує жінкам за їх вклад до культури Америки.
В Італії прийнято дарувати жінкам на 8 березня квіти. Та не будь-які, а виключно мімози. Чому саме так — невідомо. Але традиція ця живе вже більше 50 років.
В Польщі також не забувають про святкування 8 березня. І хоча вихідного у цей день немає, жінок все ж вітають, дарують подарунки та організовують для них святкові вечері.
У Китаї цей день не святкують надто яскраво. Єдине — жінкам дозволяють пропрацювати скорочений робочий день. Хоча і цього правила дотримуються далеко не всі роботодавці.
Цікаві факти про 8 березня
Фото: pixabay.com
Насправді у свята 8 березня є навіть офіційні кольори. Їх запропонував у 1908 році як символ боротьби за свої права Жіночий соціально-політичний союз. До кольорів 8 березня відносять - пурпурний, білий, зелений.
Свято 8 березня має власний логотип. Представлений він як знак Венери.
Існує дзеркальне свято — Міжнародний чоловічий день. І хоча він не встановлений ООН офіційно, його святкують майже у 80 країнах. Дата святкування — 19 листопада.
В Південній Африці жіночий день святкують 9 серпня на державному рівні. Це свято присвячене пам’яті боротьби активісток за права жінок.
В Японії свято має дві дати — 3 і 14 березня.
Свято 8 березня має офіційний статус у 28 країнах світу.
У Стародавньому Римі також святкували жіночий день. У цей день жінкам потрібно було вплітати у волосся квіти та відвідати храм богині Вести.
В деяких країнах 8 березня є вихідним днем, у деяких — скороченим. Але у більшості країн все ж свято є робочим днем.
На Мадагаскарі 8 березня є вихідним днем, але відпочивають лише жінки.
В Індії святкують жіночий день восени, протягом десяти днів.
В Португалії жінки святкують цей день особливим способом - влаштовують закриті вечірки. Чоловікам на ці заходи вхід заборонений.
Мільйонні доходи приносить компаніям святкування Міжнародного жіночого дня. Це пов’язано з традицією вітати жінок та дарувати їм подарунки.
В Англії, Німеччині та Франції жіночий день взагалі не святкують. Натомість жінок заведено вітати на День матері, у травні.
Хоча у всьому світі 8 березня вважають днем рівності та боротьби за жіночі права, в Україні це свято і досі вважають «днем весни, жіночності та квітучості».