Іменини – це день, коли вшановують святого з певним іменем. Така традиція існує в християнстві вже багато століть. При хрещенні дитині дається церковне ім’я зі святців – церковного календаря, в якому позначенні дні вшанування святих. Такий обряд дає малюку небесного покровителя. У свій День ангела люди звертаються до своїх святих заступників та просить у них здоров'я, миру в родині та благополуччя.
Гід Онлайн підготував календар іменин на січень - хто та коли відзначає День ангела в перший місяць року.
Іменини у січні 2022 - календар
Фото: unsplash.com
1 січня. Григорій – чоловіче ім’я, що має грецьке походження. Це одне з небагатьох християнських імен, що «дожило» до наших часів з моменту утворення нашої релігії. Воно уособлює найкращі якості християнина – доброту, смиренність, відданість Богу. Покровителем є святий Григорій, що жив у III столітті.
1 січня відзначають іменини також Ілля, Тимофій та Аглая.
2 січня. Данило – чоловіче ім'я біблійного походження, яке вперше зустрічається в давньоєврейських джерелах, зокрема у Старому Заповіті. Буквально воно перекладається як «Бог – мій суддя». У християнській традиції Данило – один з найбільш шанованих старозавітних пророків. Це ім’я носили мученик Данило Кесарійський, страчений у 308 році н.е., преподобний Данило Стовпник, а також князь Данило Московський (XIII ст).
Також 2 січня відзначають іменини: Антон Іван, Гнат, Ян.
3 січня. Леонтій – чоловіче ім'я, відоме в Давній Греції як Леонтіос, що походить від слова «леонтейос» – «левиний». У православній традиції вшановуються такі святі, як Леонтій Строцюк (священномученик, диякон), Леонтій Валаамський (преподобномученик), Леонтій Триполійський (воєначальник та мученик), Леонтій Олександрійський (мученик) та Леонтій Філософ.
Також 3 січня відзначають іменини: Михайло, Микита, Петро, Сергій, Уляна, Юліана.
4 січня. Дмитро – чоловіче ім'я давньогрецького походження, перекладається як «присвячений богині Деметрі». Найбільш відомий святий, що носив це ім’я – Димитрій Донський, який здолав непереможне татаро-монгольське іго під час Куліковської битви у 1380 році. Також відомі мученики Димитрій Солунский та Димитрій Ростовський – єпископ та автор збірника «Житіє святих».
Також 4 січня відзначають іменини: Теодор, Федір, Анастасія.
5 січня. Давид – давньоєврейське чоловіче ім’я, яке перекладається як «коханий», «улюблений», «любимий». Найвідоміший святий з цим ім’ям – старозавітний цар та пророк Давид. Він відомий завдяки біблійській історії, коли будучи ще хлопчиком, Давид зміг перемогти філістимського велетня Голіафа, влучно кинувши йому в голову камінь з пращі. Інші відомі святі – Давид Гареджийский та Давид Валаамский.
Також в цей день відзначають іменини Василь, Іван, Макар, Павло, Ян.
6 січня. Микола – чоловіче ім’я, яке прийшло у давньоруську мову з Греції. Дослівно воно перекладається як «переможець народів». Найвідомішим святим у християнстві є Микола Чудотворець, архієпископ Мирлікійський. Святий Микола відомий своїм милосердям та турботою про нужденних. Також історії відомий мученик Микола Болгарський, який був закатований Турками-Османами за віру у XVI столітті.
Також 6 січня відзначають іменини Сергій, Інокентій, Агата, Євгенія, Клавдія.
8 січня. Василь – слов’янське ім’я, яке прийшло до нас з Давньої Греції. В перекладі воно означає «царський». У християнському збірнику імен ім'я Василь співвідноситься з кількома ранньохристиянськими святими – Василем Амасійським, Василем Анкірським, та в першу чергу – з Василем Великим, одним із засновників Церкви.
Також8 січня відзначають іменини:
Олександр,
Григорій,
Дмитро,
Юхим,
Костянтин,
Леонід,
Михайло,
Микола,
Августина,
Агрипіна,
Анфіса,
Марія.
9 січня. Лука – чоловіче ім’я, що походить від грецького імені Лукас (світло). Християни вшановують євангеліста та правознавця Луку, який входив до числа «апостолів від сімдесяти». Також в християнських джерелах згадуються й інші святі з таким ім’ям.
Також 9 січня відзначають іменини Степан, Теодор, Тихін, Федір, Антоніна.
10 січня. Олександр – одне з найпопулярніших слов’янських чоловічих імен, яке перекочувало до нас зі стародавньої Греції. Найвідоміша людина під цим ім’ям – Олександр Великий, полководець з Македонії, що свого часу створив величезну імперію. Щодо християнських святих, до найвідомішим з них є Олександр Невський, який переміг лицарів-хрестоносців підчас «Льодового побоїща».
Також в цей день відзначають іменини Аркадій, Юхим, Ігнат, Леонід, Микола, Петро, Симон, Агата.
11 січня. Варвара – жіноче ім’я, яке перекладається з грецької, як «чужоземка». Найбільг відома жінка у християнстві, як носила це ім’я – Варвара Иліопольска, великомучениця, зо була страчена у Римській імперії у III столітті.
Також 11 січня відзначають іменини Веніамін, Георгій, Єгор, Іван, Лаврентій, Марк, Ян, Агрипіна, Анна, Євдокія, Єфросинья, Мотрена, Наталя.
12 січня. Марія – жіноче ім’я, утворене від давньоєврейського імені Маріам, що, у свою чергу, має декілька варіантів перекладу. Один із них означає «відкинута», тоді як інший – «сумна». У Святцях вказана Свята рівноапостольна Марія Магдалина – блудниця, яка покаялася після зустрічі з Ісусом Христом та стала його вірною супутницею. А от ім’я Діви Марії Богородиці використовувати не можна, адже через свою благочестивість вона вважається заступницею всього людства.
Також 12 січня відзначають іменини Антон, Данило, Лев, Макар, Анісія, Аріна, Ірина.
13 січня. Михайло – древньоєврейське чоловіче ім’я, яке дослівно перекладається як «подібний Богу». Ангел з таким ім’ям згадується у Книзі Данила, а також у Корані. Православні шанують Святителя Михайла, який жив у Києві у Х столітті.
Також 13 січня відзначають іменини Петро та Меланія.
14 січня. Петро – староєврейське чоловіче ім’я, що перекладається як «камінь». Це ім’я носив улюблений учень Ісуса Христа – апостол Петро. До навернення в християнство Симон (саме так звали майбутнього апостола) разом з братом Андрієм були звичайними рибалками.
Також 14 січня відзначають іменини Олександр, Богдан, Василь, В'ячеслав, Григорій, Єремей, Іван, Михайло, Микола, Платон, Трохим, Яків, Ян, Емілія.
15 січня. Марк – чоловіче ім'я латинського походження, яке було одне з 18 основних особистих імен у Стародавньому Римі та активно використовується й досі. Ймовірно бере початок від Марса – бога війни. Серед святих, що носили дане ім’я, можна згадати євангеліста Марка (одного з апостолів сімдесяти), священномученика Марка Римського та Марка Ефеського – учасника Ферраро-Флорентійського собору.
Також 15 січня відзначають іменини Василь, Кузьма, Петро, Серафим, Сергій, Уляна, Юліана.
Фото: pixabay.com
16 січня. Ірина – жіноче ім'я, що має грецьке походження. Можливо, веде свій початок від імені богині мирного життя у давньогрецькій міфології Ейрени. Також перекладається як «мир», «спокій». У християнстві відомі мучениці Ірина Аквілейська та Ірина Фролова.
Також 16 січня відзначають іменини Гордій, Аріна,
17 січня. День Ангела святкують: Олександр, Аристарх, Артем, Архіп, Афанасій, Денис, Юхим, Йосип, Клим, Лука, Марк, Микола, Остап, Павло, Прохор, Родіон, Семен, Станіслав, Степан, Тимофій, Трохим, Філіп, Ераст, Яків .
18 січня. Йосип – стародавнє біблійне ім’я, що перекладається з івриту, як «Доданий, або той, що має додатися». Неодноразово зустрічається у Старому та Новому Заповітах. Зокрема, так звали чоловіка Діви Марії.
Також 18 січня відзначають іменини Григорій, Лук'ян, Матвій, Роман, Сергій, Хома, Аполінарія, Євгенія, Тетяна.
19-20 січня. Іван (Йоханан) – чоловіче ім’я, що перекладається з давньоєврейської мови, як «Бог (Яхве) помилував». Так, наприклад, Це ім'я носив апостол та євангеліст Іоанн Богослов. У сучасній формі ім’я Іван дуже розповсюджене на пострадянському просторі.
Також в ці дні відзначають іменини Опанас, Василь, Ян.
21 січня. Віктор, Антон, Володимир, Вольдемар, Георгій, Григорій, Дмитро, Євген, Єгор, Омелян, Ілля, Михайло, Еміль, Юліан, Василіса, Домініка.
22 січня. Павло – чоловіче ім'я латинського походження, що перекладається як «малий», «невеликий». Ім'я у різних варіаціях набуло популярності у різних народів, сповідуючих християнство, завдяки апостолу Павлу – одному з дванадцяти учнів Ісуса.
Також 22 січня відзначають іменини Захар, Петро, Філіп, Антоніна.
23 січня. Анатолій – древньогрецьке ім’я, значення якого – «схід сонця». У цього імені є два святих покровителя – Святий Анатолій Оптинський та Святий Анатолій Оптинський Молодший. Ці монахи були пустельниками та засновниками скиту.
Також 23 січня відзначають іменини Григорій, Макар, Павло, Петро, Арсенія.
24 січня. Віталій – чоловіче ім'я давньоримського походження. На Русь воно потрапило разом з християнством з Візантії. Святими покровителями цього імені є Преподобний Віталій Олександрійський та Преподобний мученик Віталій (Кокорєв).
Також 24 січня відзначають іменини Володимир, Вольдемар, Йосип, Михайло, Микола, Степан, Теодор, Федір.
25 січня. Тетяна – жіноче ім’я, що було поширене у Древньому Римі. Найбільш відома мучениця у християнстві з цим ім’ям – Свята Татіана (Римська). Вона була страчена за віру в Ісуса Христа після багатоденних катувань та вимог відмовитися від віри.
Також в цей день відзначають іменини Ілля, Макар, Петро, Сава.
26 січня. Яків(Іаков) – одне з біблейських імен, яке перекладається з древньоєврейської мови як «слідувати по п’ятам». Згідно до Старого Заповіту, Яків був братом-близнюком Ісава і народився, тримаючись за п'яту старшого брата. Також християнам відомі мученики Яків Алферів та Яков Персидський (пресвітер).
Також 26 січня відзначають іменини Опанас, Єлізар, Максим, Петро.
27 січня. Андрій – це чоловіче ім’я прийшло з грецької мови, де означало «мужній», «сміливий». В першу чергу слід згадати Андрія Первозванного, апостола Ісуса Христа (брат Петра) та мученика за віру, що був закатований римлянами у 67 році н.е.
Також 27 січня відзначають іменини Адам, Аристарх, Веніамін, Давид, Єремей, Іван, Ілля, Йосип, Макар, Марк, Павло, Сава, Сергій, Степан, Ян, Ніна.
28 січня. Олена – це жіноче ім’я також походить з давньогрецької мови, де часто згадується в міфах та сказаннях. Є версія, що це ім’я переводиться як «сонячне світло». У християнській традиції ім'я Олена пов'язано, перш за все, зі святою рівноапостольною Оленою Константинопольською (жила в III-IV ст. н.е.), матір'ю римського імператора Костянтина Великого, який відомий тим, що впровадив християнство, як державну релігію в Римській імперії.
Також 28 січня відзначають іменини Гавриїл, Іван, Михайло, Павло, Прохор, Ян, Альона, Ілона.
29 січня. Симон – поширене біблійне ім'я єврейського походження. Таке ім’я носив один з дванадцяти апостолів Ісуса Христа, при цьому воно часто зустрічається і в інших релігійних джерелах.
Також 29 січня відзначають іменини Іван, Максим, Петро, Ян, Леонілла, Неоніла.
30 січня. Антон – чоловіче ім’я, що походить від давньоримського імені Антоній. Існує версія, що ім’я походить з грецької мови, де схоже слово означає «боротися, вступати в поєдинок». Святим заступником є Преподобний Антоній Великий, який жив у Єгипті та став першим монахом-відлюдником, заснувавши традицію пустельництва.
Також 30 січня відзначають іменини Віктор, Георгій, Єгор, Іван, Павло, Ян, Антоніна.
31 січня. Володимир – староруське чоловіче ім’я. Це ім’я носи князь Володимир Великий (Святославович), який відомим тим, що провів Хрещення Русі у 988 році. Також християнство при ньому набуло статус державної релігії. Окрім цього, згадується священномученик Володимир Дамаскін.
Також 31 січня відзначають іменини:
Олександр,
Опанас,
Вольдемар,
Дмитро,
Євген,
Омелян,
Іларіон,
Кирило,
Максим,
Михайло,
Микола,
Сергій,
Еміль,
Ксенія,
Марія,
Оксана.