У понеділок, 28 червня у християн починається Петрів піст - він триватиме майже два тижні і закінчиться 11 липня, напередодні великого православного свята апостолів Петра і Павла. Цей піст має свої правила, які диктують, що можна і не можна їсти в певні дні тижня, а також як себе правильно вести в цей особливий релігійний період.
Джерело: ONLINE.UA
Тривалість Петрового посту змінюється щороку. Вона залежить від дати Великодня і Трійці, після якої піст починається через тиждень. Так як Трійцю в 2021 році відзначали 20 червня, то значить з 28 червня починається особливий релігійний період підготовки віруючих до свята Петра і Павла (12 червня).
Петрів піст - це, перш за все, молитва, причастя і сповідь, а також утримання від дозвільного проведення часу. Отже в цей преиод православні християни повинні очищати душу і тіло молитвами, покаянням і відмовою від м'ясних, молочних продуктів і яєць.
Що можна і не можна їсти в Петрів піст - календар харчування по днях
Головний заборона в їжі в Петрів піст діє на м'ясо, молоко і яйця. Віруючим дозволено вживати в їжу рибу в усі дні, крім середи і п'ятниці - в ці дні можна харчуватися тільки сирою їжею.
У Петрів піст можна їсти овочі, будь-які фрукти, гриби, горіхи і сухофрукти, крупи і макарони, бобові, мед. Під забороною м'ясо і м'ясні продукти (в тому числі ковбаса, сало, консерви і сосиски), молоко і молочні продукти (йогурт, сметана, кефір, сир і сир, вершкове масло, згущене молоко і морозиво), яйця.
У період посту можна готувати легкі супи: картопляний, гороховий і з галушками. Також традиційними стравами в Петрів піст вважаються пісний борщ, холодна пісна окрошка і холодник (холодний суп на кислому квасі) - ці страви особливо актуальні по середах і п'ятницях, тобто в дні суворого посту, коли під забороною не тільки їжа тваринного походження, а й риба, і навіть рослинне масло.
Календар харчування по днях:
28 червня (понеділок) - дозволяється гаряча їжа без олії
29 червня (вівторок) - дозволяються страви з риби, грибів, їжа з рослинною олією
30 червня (середа) - сухоїдіння, тобто споживання в їжу продуктів рослинного походження, які не пройшли термічну обробку: хліб, вода, сіль, сирі фрукти і овочі, сухофрукти, горіхи, мед
1 липня (четвер) - допускається вживати в їжу рибу і морепродукти
2 липня (п'ятниця) - сухоїдіння
3 липня (субота) - дозволяється їсти рибу, гриби, страви з рослинною олією
4 липня (неділя) - дозволяється їсти їжу з рослинною олією і рибу, вино
5 липня (понеділок) - дозволяється гаряча їжа без олії
6 липня (вівторок) - дозволяються страви з риби, грибів, їжа з рослинною олією
7 липня (середа) - Різдво Іоанна Предтечі. З нагоди свята дозволяється їсти рибу, гриби, страви з рослинною олією, трохи вина
8 липня (четвер) - допускається вживати в їжу рибу і морепродукти
9 липня (п'ятниця) - сухоїдіння
10 липня (субота) - дозволяється їсти рибу, гриби, страви з рослинною олією, вино
11 липня (неділя) - дозволяється їсти їжу з рослинною олією і рибу, вино
Що не можна робити в Петрів піст - головні заборони
У Петрів піст забороняється:
заняття рукоділлям - за народними прикметами, голкою можна "зашити" все хороше і залучити в своє життя щось погане;
не можна стригтися, щоб не втратити на все життя щастя і удачі;
важливо намагатися не брати і нічого не давати в борг;
грати весілля - за народними повір'ями, сім'я, яка зіграла весілля в Петрів піст, не буде міцною і, швидше за все, швидко розпадеться через постійні сварки та скандали.
Напередодні свята Петра і Павло рекомендується провести в будинку або квартирі генеральне прибирання і винести все сміття. У цей період також важливо зосередитися на боротьбі з гріхами і спокусами, обмежити відвідування розважальних заходів і скоротити час проведення в соціальних мережах.
Читайте також: