Сіль та цукор — це невіддільна частина людського раціону. Проте, надмірне споживання ще нікому не йшло на користь. Якщо ви хочете запобігти небажаних захворювань чи проблем зі здоров'ям, варто знайомитися з нормами споживання цукру та солі. Гід Онлайн розібрався, в чому шкода солодкого та солоного.
Відмовитися від солі чи цукру повністю майже неможливо. Адже, в тій чи іншій кількості мінерали знаходяться в харчових продуктах. Природні цукри та солі корисні для організму. Цукор забезпечує клітини енергією, а сіль бере участь в транспортуванні крові, утворенні шлункового соку та збудженні нейронів.
Але у надмірній кількості мінерали можуть призвести до захворювань. Наприклад, до порушення роботи серцево-судинної та слабкості опорно-рухової систем.
Скільки солі можна їсти в день
Сіль — найцінніший, збережений в надрах землі продукт моря. Найкориснішою та багатою мікроелементами вважається морська сіль.
Норма споживання солі — 5 г на день, одна чайна ложка. Міністерством охорони здоров'я рекомендується вживати йодовану сіль, оскільки за останні роки спостерігається помітне зниження рівня йоду в організмі українців.
Зменшення кількості споживання солі позитивно впливає на роботу серця й нирок та допомагає у лікування патологій цих органів.
Скільки цукру можна їсти в день
Цукор — солодкий харчовий продукт. Зазвичай ми використовуємо термін «цукор» стосовно сахарози. Вона виробляється промисловим способом з цукрового буряка.
За рекомендаціями ВООЗ, варто обмежити споживання вільного цукру, який додається, безпосередньо виробником або присутній у натуральних харчових продуктах.
Приклади продуктів з вільним цукром:
Мед
Овочі та фрукти
Натуральні соки
Соуси, придбані в магазинах
Додана ложка цукру до чаю
Для здорового харчування краще обмежити споживання вільного цукру до 10% від загальної кількості калорій на день. Наприклад, якщо в середньому ви споживаєте 2000 ккал, то рекомендується споживати не більше 50 г цукру на добу. Це приблизно 10 чайних ложок.
Ідеальною кількістю спожитого цукру на 2000 калорій буде до 25 г. Тобто, доза, зменшена ще у два рази, до п'яти чайних ложок.
Чому потрібно зменшити кількість солі в раціоні
Фото: envato.com
Надмірне споживання будь-чого не є корисним. Особливо, надмірне споживання солі. Це може спровокувати низку захворювань, навіть у здорової людини. В групі ризику знаходяться люди, які мають:
Захворювання серцево-судинної системи, наприклад гіпертонію, серцеву недостатність
Порушення роботи підшлункової залози
Запальні процеси у кишківнику
Хвороби нирок
Захворювання шкіри
Виразку шлунку
Гастрит з підвищеною кислотністю
Запальні процеси очей і носа хронічного характеру
Глаукому
Ожиріння
Асцит — скупчення рідини в черевній порожнині
Ревматизм
Як обмежити кількість солі
Понад 70% солі людина споживає у складі оброблених продуктів. Це солоні сири, готове м’ясо, соуси, хліб та рибні продукти. Якщо на етикетці продукту першим складником зазначена сіль — це означає її надмірну кількість. Тому не рекомендуємо їх вживати.
Варто також контролювати кількість солі під час готування домашніх страв. Зокрема, соусів і консервації. За можливості обмежуйте її вміст. Втім, не впадайте в крайнощі. Недостатня кількість солі може спричинити:
Дратівливість
Слабкість
Головний біль
Часте сечовипускання
Запаморочення
Неможливість сконцентруватися
Набряки
Судоми
Зниження інтелектуальних здібностей
У разі будь-яких симптомів, краще звернутися до лікаря, точно встановити причину нездужання та почати лікування.
Чому потрібно зменшити кількість цукру в організмі
Фото: envato.com
Менша кількість цукру — менша кількість спожитих калорій, як результат відсутність надмірної ваги та покращення самопочуття. За статистикою МОЗ, більш ніж половина дорослих українців мають зайву вагу. Через що у зрілому віці виникає безліч проблем зі здоров’ям. Регулювання кількості спожитого цукру допоможе запобігти:
Діабету другого типу
Серцево-судинних захворювань
Остеоартрозу
Карієсу
Демінералізації
Як обмежити кількість цукру
Найбільше джерело цукру — це десерти. Отже, за можливістю обмежуйте їх кількість. Не варто одразу і назавжди відмовлятися від цукру. Так ви спричините лише стрес для свого організму.
Готуйте десерти самостійно.
Контролюйте кількість солодкого.
Чітко визначайте порцію.
Надавайте перевагу корисній альтернативі.