Спека та домашні тварини — як допомогти улюбленцю
Категорія
Домашні тварини
Дата публікації

Спека та домашні тварини — як допомогти улюбленцю

Спека та домашні тварини — як допомогти улюбленцю
Джерело:  online.ua

Під час спеки влітку страждаємо не лише ми, але й домашні тварини, тому варто подбати про їх комфорт. Ділимося дієвими порадами, як гуляти, годувати та доглядати за котами, собаками, пташками та гризунами в спеку для полегшення їх самопочуття.

Джерело:  ONLINE.UA

Протягом літньої задухи домашні тварини можуть бути малорухливими, важко дихати та майже не їсти. На відміну від людей коти чи собаки мають слабко розвинені потові залози. В них вони знаходяться лише на подушечках лап, кінчику носа та в меншій кількості у вухах. Пухнасті охолоджуються шляхом відкривання рота та висовування язика.

На відміну від котів та собак існують домашні тварини, які зовсім не мають потових залоз, наприклад, кролики. Птахи охолоджуються завдяки розвинутій дихальній системі. Дуже важко спеку переживають тварини похилого віку та ті, що мають схильність до ожиріння та серцево-легеневих хвороб.

Як допомогти коту в спеку?

Фото: envato.com

Якщо своєчасно не допомогти коту під час спеки, у тварини може статися тепловий удар. У зоні підвищеного ризику знаходяться представники шотландської, гімалайської та персидської порід, які, окрім підвищеної пухнастості, мають схильність до серцевих хвороб.

Організувати комфортні умови в спеку вашому пухнастику доволі просто:

  • Забезпечте коту доступ до води. Пильнуйте за наявністю свіжої води у мисці. За можливості розташуйте мисочки з водою по усьому помешканню.

  • Не голіть кота. Шерсть забезпечує йому не лише тепло, але й захищає від перегріву, регулюючи температуру тіла. Старайтеся вичісувати його, щоб звільнити хвостатого від зайвого шару шерсті.

  • Влаштуйте коту водні процедури. Якщо процес купання викликає в улюбленця стрес, регулярно змочуйте подушечки лап тваринки.

  • Не годуйте кота великими порціями. Якщо ви бачите, що тварина їсть у спеку менше ніж зазвичай — це не привід для паніки. Годуйте котика маленькими порціями, але часто.

Як забезпечити комфорт собаці в спеку?

Фото: envato.com

Температуру тіла собака регулює завдяки потужному слиновиділенню. Тому час від часу тварина відкриває рота та висовує язика. У зоні ризику під час спеки знаходяться собаки зі сплюснутою мордочкою, а також собаки похилого віку чи з хронічними захворюваннями.

Для того, щоб полегшити стан домашнього улюбленця ветеринари радять дотримуватися наступного:

  • Забезпечте собаці прохолоду. Відведіть його до прохолодного місця. Згодяться ванна кімната вдома чи тінь на вулиці. Влаштуйте протяг у приміщенні та слідкуйте за температурою повітря.

  • Змочіть собаці живіт, лапи та вуха чи викупайте тварину повністю. Таким чином ви врегулюєте температуру тіла. Нагадаймо, що саме в цих місцях собаки мають потові залози.

  • Вигулюйте собаку рано вранці чи пізно ввечері. Не варто влаштовувати прогулянки під палючим сонцем. Якщо виникла нагальна потреба йти разом із собакою у спеку, візьміть пляшку води та змочуйте їй живіт, лапи та вуха.

  • Не вдягайте тварині тісний намордник. Це погіршить можливість дихання та терморегуляції.

Як доглядати в спеку за пташкою?

Фото: envato.com

Птахи мають достатньо швидкий обмін речовин, а під час спеки він лише прискорюється. Це може стати причиною підвищення температури папужки чи іншого птаха. Головна ознака перегріву — це малорухливість та слабкість. Подібний стан схожий на сонливість.

Ось декілька порад щодо поліпшення стану крилатого друга у спеку:

  • Забезпечте пташці постійний доступ до свіжої питної води. Через відсутність води птахи страждають від інтоксикації.

  • Організуйте штучні водойми. У клітках чи в помешканні розставте невеличкі посудини з прохолодною водою.

  • Урізноманітніть раціон харчування. Включіть в "меню" домашньої пташки свіжі овочі та фрукти. Крім вітамінів з них, птах отримає вологу.

Як піклуватися про гризунів в спеку?

Фото: envato.com

Як й усім домашнім тваринам, кроликами, хом’якам та іншим представникам гризунів перегрів тіла не йде на користь.

Основні рекомендації для догляду за гризунами в спеку:

  • Свідкуйте за наявністю свіжої води у поїлках. Вода повинна бути у відкритому доступі. Міняйте її кожен день.

  • Зробіть гризуну акумулятор холоду. Наприклад, заморозьте воду в пляшці та покладіть її в клітку.

  • Влаштуйте мінібасейн. Варто подбати про невеликі ємності з водою, де тварина зможе влаштувати собі прохолодні водні процедури.

Важливо пам’ятати, що домашні тварини в спеку потребують особливої турботи. Якщо ви побачили, що стан тварини у спеку погіршується, варто звернутися по допомогу до ветеринара.

Категорія
Військовий Гід
Дата публікації

Як добровольцю отримати статус УБД? Пояснюють експерти

Як добровольцю отримати статус УБД? Пояснюють експерти

З перших днів повномасштабного вторгнення багато українців добровільно взяли до рук зброю, щоб захистити країну. У той час документальне оформлення не було пріоритетом, тому довести участь у бойових діях згодом виявилося складно.

Проте з часом це питання врегулювали на законодавчому рівні. Тепер добровольці, які захищали Україну в період з 24 лютого по 25 березня 2022 року у складі добровольчих формувань або відповідно до Закону України "Про забезпечення участі цивільних осіб у захисті України", мають право на отримання статусу учасника бойових дій (УБД).

Про те, як отримати статус УБД добровольцям та що для цього потрібно, розповідають експерти Юридичного Гончаренко центру. 

Головні тези:

  • Добровольці, які брали участь у обороні України під час війни, можуть отримати статус учасника бойових дій (УБД).
  • Статус УБД надається на підставі довідки від командира або начальника військової частини.
  • У випадку відсутності довідки, можна надати нотаріально завірені свідчення та медичні документи щодо отриманих поранень.
  • Для отримання статусу потрібно подати рапорт, заяву, довідки про участь у бойових діях та інші підтверджуючі документи до міжвідомчої комісії Мінветеранів.
  • У випадку відмови в наданні статусу, можна отримати безоплатну юридичну допомогу від Юридичного Гончаренко центру або гарячу лінію Безоплатної правничої допомоги.

Хто з добровольців може отримати статус УБД?

Статус учасника бойових дій можуть отримати добровольці, які з 24 лютого по 25 березня 2022 року брали участь в обороні України, але не були офіційно зараховані до військових формувань чи правоохоронних органів. Це громадяни, які у складі добровольчих формувань, взаємодіючи із ЗСУ, МВС, Держприкордонслужбою, Нацполіцією, Нацгвардією, СБУ та іншими силовими структурами, виконували завдання із захисту України, її населення та державних інтересів під час військової агресії рф. Визначення їхнього статусу регулюється Законом України «Про забезпечення участі цивільних осіб у захисті України».

Хто надає статус УБД?

Міжвідомча комісія Мінветеранів розглядає матеріали щодо надання статусу учасника бойових дій. УБД надається на підставі довідки, яку видає командир або начальник військової частини, підрозділу Збройних Сил України чи інших військових формувань і правоохоронних органів, створених відповідно до закону.

А якщо такої довідки немає?

Якщо довідка відсутня, для отримання статусу УБД необхідно надати нотаріально завірені свідчення про період безпосередньої участі у бойових діях. Свідками мають бути щонайменше троє військовослужбовців, які вже отримали статус УБД, один із яких – командир підрозділу добровольця.

Якщо доброволець отримав поранення, контузію або каліцтво, що унеможливило подальше виконання завдань (за винятком випадків необережного поводження зі зброєю чи самокалічення), для отримання статусу УБД необхідно надати:

  • Свідчення щонайменше двох осіб, які брали участь у бойових діях у тому ж районі та в той самий період. Їхні підписи мають бути засвідчені нотаріально.

  • Медичні документи, що підтверджують отримане поранення, контузію чи каліцтво під час бойових дій.

«При цьому свідками можуть бути лише особи, які вже мають статус УБД або статус особи з інвалідністю внаслідок війни та можуть документально підтвердити свою участь у бойових діях у цей період», — пояснює директор Юридичного Гончаренко центру Микола Брюховецький.

Які документи слід подавати для отримання статусу УБД?

Перший крок – подати рапорт або заяву на ім’я керівництва щодо надання комплекту документів для присвоєння статусу УБД.

Другий крок. Керівництво організовує оформлення та видачу необхідних документів через кадрові підрозділи:

  • Довідки про безпосередню участь у бойових діях.

  • Один із підтверджувальних документів: витяг (копія) бойових донесень, записи з журналів бойових дій, копії польотних листів, матеріали службових розслідувань щодо отриманих поранень, контузій чи каліцтв.

  • За наявності – інші документи, що підтверджують виконання бойових (службових) завдань.

  • Для осіб, які перебували в полоні або були заручниками, – матеріали службового розслідування за фактом їх потрапляння в полон.

Третій крок. Звернення до міжвідомчої комісії Мінветеранів, яка розглядає документи та ухвалює рішення. Для цього потрібно подати:

  • Рапорт (заяву) щодо розгляду документів.

  • Зібрані довідки та підтверджувальні документи.

  • Згоду на обробку персональних даних.

  • Засвідчені копії сторінок паспорта (або ID-картки з документом про місце реєстрації).

  • Дві кольорові фотокартки 3×4 см (матовий папір, обличчя має займати 65-70% кадру).

Після подання всіх необхідних матеріалів комісія ухвалює рішення про надання статусу УБД або відмову.

Де отримати юридичну допомогу у разі відмови в наданні статусу?

За потреби оскаржити відмову в наданні статусу УБД добровольці можуть звернутися на гарячу лінію Безоплатної правничої допомоги від держави. Проконсультувати можуть за номером 0 800 213 103.

Безоплатну юридичну допомогу надають також на гарячій лінії Юридичного Гончаренко центру за номерами: +380672042206, +380951168887 або +380937440036, а також у WhatsApp, Telegram, Viber, Signal з понеділка по п’ятницю, 9.00 до 18.00.

Залишаючись на онлайні ви даєте згоду на використання файлів cookies, які допомагають нам зробити ваше перебування тут ще зручнішим

Based on your browser and language settings, you might prefer the English version of our website. Would you like to switch?