У 2021 року Великдень випадає на 2 травня. Це одне з головних свят для православних християн, який символізує Воскресіння Ісуса Христа. Цього року Великдень збігається з травневими святами, тому в українців буде чотири вихідних дні підряд - з 1 по 4 травня. ONLINE.UA розповідає, як буде проходити Великдень у 2021 році в непростий час пандемії і як відзначають це велике свято в Україні.
Дата Великодня у 2021 році - як обчислюється
Великдень - перехідне свято, воно не має фіксованої дати і щороку випадає на різні дні. За церковним статутом дату святкування Світлого Воскресіння Христового обчислюють на підставі сонячного і місячного календарів. Крім того, Великдень обов'язково святкується після першого повного місяця, який настав після весняного рівнодення 21 березня. Якщо ж повний місяць випадає на неділю, то Великдень відзначатиметься наступної неділі.
Дата Великодня на кожен рік розрахована в Пасхалії. Це складна система розрахунку, яка за спеціальними таблицями допомагає визначити дати святкування переходних церковних свят, в першу чергу Пасхи, за календарем для різних років. У цих розрахунках враховується взаємозв'язок безлічі календарно-астрономічних величин. Від дати Пасхи ведуть відлік інші церковні свята:
Прощена неділя відзначається за 7 тижнів до Великодня;
Вербна неділю святкується за один тиждень до Пасхи;
Вознесіння настає на 40-й день після Воскресіння Христового;
Трійця святкується на 50 день після Великодня.
Петрів піст починається на 57-й день.
Згідно з церковним календарем, в наступні роки Великдень відзначатиметься:
2022 рік - 24 квітня
2023 рік - 16 квітня
2024 рік - 5 травня
2025 рік - 20 квітня
2026 рік - 12 квітень
2027 рік - 2 травня
Традиції православного Великодня
У 2021 році Великдень, як і в минулому році, буде проходити в умовах пандемії. Тому всі традиційні великодні заходи і богослужіння йомвірно будуть обмежені. Поки остаточне рішення з цього питання не прийнято, але не виключено, що церкви змінять формат проведення пасхальних служб у храмах - вони знову будуть проходити онлайн і транслюватися на каналах церков та по телевізору. Що стосується освячення пасок і великодніх кошиків, то в містах священнослужителів швидше за все запросять в пекарні, на заводи і в магазини, де вони зможуть освятити кулічи - таким чином, всі бажаючі зможуть купити вже освячений хліб.
Святкування світлого свята Пасхи має велику історію і багато традицій, але деякі з них залишилися незмінними і передаються з покоління в покоління. Вони стосуються підготовки до Великодня - прибирання будинку, випікання пасок, підготовка писанок. З самого ранку на Великдень люди вітаються зі Світлим Воскресінням Ісуса Христа взаємними привітаннями: «Христос воскрес!» - "Воістину Воскрес!".
Великдень знаменує собою закінчення Великого посту, тому на це свято господині готують різноманітні страви з м'яса і риби, які були заборонені. За великоднім сніданком зазвичай збираються всі члени родини і починають трапезу з освяченого яйця, після чого приступають до головних пригощань. У святковий великодній день важливо забути все злі помисли, не можна злитися і ображатися. Адже, коли всі родина в зборі за одним святковим столом, для порожніх сварок не залишається місця. Також прийнято допомагати нужденним - таким чином, як вважали наші предки, можна захистити всю свою сім'ю від фінансових невдач.
Раніше ONLINE.UA повідомляв, коли і як зазначається католицький Великдень 2024 в Україні.