Сьогоднішня мода на junk food стала головним болем багатьох батьків, які не можуть знайти спосіб пояснити дитині, чому важливо їсти кашу з овочами і фруктами, а не картоплю фрі з бургерами чи піцу з солодкою газованою водою. Онлайн Гід розібрався в проблемі і розповідає, як нагодувати дитину здоровою їжею і привчити правильно харчуватися кожен день.
Різка зміна в раціоні - це завжди стрес. Якщо ви задумалися над тим, що їсть ваша дитина, і хочете змінити її звички, не допускайте головні помилки. Ні в якому разі не можна: забороняти, лаяти, критикувати, порівнювати, шантажувати. Використовуйте більш тонкі та дієві прийоми.
1. Режим харчування
Фото: envato.com
З першого, що треба починати - сформувати здорову культуру харчування в сім'ї. Дуже важливо, щоб у дитини був режим харчування і сну.
Для цього необхідно прописати режим і прикріпити, припустимо, його на холодильник. Можна оформити цей список якимось цікавим і незвичним способом, щоб не виглядав він як розпорядок дня в стаціонарі. Час, розпорядок дня дисциплінує як дитину, так і самих батьків.
2. Виключення з меню заборонених продуктів
Фото: envato.com
Одним днем взяти і все поміняти, звичайно ж, не вийде, адже неправильні харчові звички були сформовані теж не за один день. Тому час в даному випадку - це наш помічник. Поступово, по одній правильній звичці, можна сформувати новий образ життя як у дитини, так і у батьків.
Візьмемо, наприклад, усіма улюблені пакетовані соки. На початку їх можна розбавляти водою 50 на 50, а через деякий час вам і самим вже не захочеться пити такі солодкі напої. Або, наприклад, виключити магазинні десерти і готувати вдома самим з якісних здорових продуктів.
Також не готуйте улюблену дитиною їжу, якщо знаєте, що вона не корисна. Проявляйте любов не через улюблені продукти, а своєю підтримкою і увагою. У сина чи доньки повинна бути тільки одна мотивація до формування здорового харчової поведінки - отримання любові батьків.
3. Заміна продуктів
Фото: envato.com
Дуже важливе значення має і те, з чим дитина без допомоги батьків впоратися сама не зможе. Перш ніж ввести раціон правильного харчування, проінспектуйте вдома продуктові запаси.
Смачна і корисна заміна продуктів грає одну з ключових моментів при переході на здорове харчування. Наприклад, білий цукор можна замінити на кокосовий, пшеничне борошно - на цельнозернове, каші швидкого приготування - на каші довгого варіння, пакетовані соки - на смузі, ковбаси та сосиски - на домашню буженину, коров'яче молоко - на рослинне молоко, магазинні чіпси - на фруктові або овочеві снеки, цукерки - на будь-які фрукти і горіхи.
4. Приклад батьків
Зміна харчових звичок у дитини - це завжди робота батьків над собою. Ви (мама або тато) - приклад для дитини! Тільки таким розумінням і ставленням до себе можна спокійно і невимушено поміняти звички у вашій родині і навчити дитину харчуватися правильно і збалансовано.
5. Гра
Інтерес дитини до нелюбимого продукту можна викликати грою. Звичайно, такий спосіб більше підійде для малюків, яких можна захопити казкою, наприклад, про дівчинку, яка їла багато гороху, і цар-горох зробив з неї принцесу.
Але всі діти, навіть в підлітковому віці, допитливі. При бажанні можна знайти дуже цікавий факт про будь-який продукт, який буде спонукати дитину спробувати його. Завдання ж батьків - смачно подати цей продукт, щоб він точно сподобався синові або дочці.
6. Їжа на вибір
Фото: envato.com
Дієтологи і психологи в один голос запевняють, що не можна в ультимативній формі змушувати дитину їсти небажаний продукт. Треба давати вибір.
І не важливо, що запропонований список складений вами і в обмеженому форматі. Адже головне не допустити харчового бунту і спонукати дитину з'їсти корисний продукт, обраний нею особисто.
7. Повна порція та перекус
Ще одна проблема в харчуванні сучасних дітей - недоїдання. Знайоме, коли покладеш на тарілку дитині навіть невелику порцію, а вона не доїсть як мінімум третю частину запропонованої їжі? І це можна вирішити.
Психологи закликають відійти від бабусиних методів виховання і погрозами не змушувати дитину доїдати обід до останньої крихти. Але при цьому ввести заборону на перекуси: "не хочеш доїдати - не потрібно, але наступний прийом їжі буде тільки під час вечері і не раніше".
Якщо все зробити правильно, то дитина почне доїдати всю порцію і перестане кусочничати між прийомами їжі.
8. Кулінарний креатив
Фото: unsplash.com
Ну і, звичайно ж, найголовніше в привчанні дитини до правильного харчування - здатність мами подати нелюбимий продукт в такому вигляді, щоб його захотів з'їсти любий "нехочуха".
Ваш син або дочка любить випічку - не відмовляйте в ній, але при приготуванні використовуйте "здорові інгредієнти" - оливкова олія замість тваринного жиру, ягоди замість цукру.
А якщо залучити дитину до процесу приготування їжі, то навіть ненависна каша або овочевий салат стане набагато ближче їй і вона точно захоче його спробувати.