Алергічна реакція на холод – доволі розповсюджений недуг, який спостерігається у 5% населення планети, переважно у молоді та підлітків. Він не є надто небезпечним, проте створює відчутний дискомфорт – навіть недовготривале перебування на вулиці взимку завершується свербінням та почервонінням шкіри. Гід Онлайн розібрався, як проявляється алергія на холод, чому вона виникає та як з нею боротися.
Що таке алергія на холод?
Фото: pexels.com
Алергія на холод має медичну назву – холодова кропив'янка. Зазвичай алергічна реакція виникає при перебуванні на холоді протягом 5-10 хв. При цьому достатньо, щоб температура повітря опустилася до -4°C чи нижче. І чим більше відкритих ділянок шкіри потрапило під дію холоду, тим вищий ризик появи алергії.
Варто відзначити, що холодова кропив'янка може виникнути не тільки у тому випадку, якщо ви довго перебували на вулиці у мороз. До появи характерних симптомів може призвести перебування у приміщенні, що погано опалюється, купання у ополонці, прийняття холодного душу та вживання напоїв з льодом.
В більшості випадків алергія на холод не становить серйозної загрози здоров’ю, а її симптоми зникають вже через одну-дві години після появи. Та у невеликої кількості людей алергічна реакція може супроводжуватися ускладненнями та навіть анафілактичним шоком.
Як проявляється алергія на холод?
Фото: envato.com
Холодова кропив'янка має прояви, які схожі на більшість інших видів алергії. Відрізняється тільки «механізм їх активації» – якщо інші види алергії пов’язані зі збудниками – алергенами (пилком, наприклад), то в даному випадку головним чинником появи алергічних реакцій є низька температура.
Серед основних симптомів алергії на холод можна виділити такі:
набряк та почервоніння шкірного покриву;
поява рубців, що сильно сверблять, на ураженій ділянці шкіри;
відчуття жару на шкіри під час відігрівання;
підвищена температура тіла;
головний біль, легке запаморочення;
ломота та відчуття втоми (подібно застуді).
Вищеперераховані симптоми зустрічаються при легкій формі холодової алергії, тоді як її тяжка форма характеризується набряком гортані, прискоренням пульсу, проблемами з диханням, падінням артеріального тиску та втратою свідомості.
Які причини холодової алергії?
Фото: envato.com
Достеменно невідомо, чому саме у людей виникає цей тип алергічної реакції. Наразі тривають дослідження даного недугу, і, скоріш за все, у майбутньому будуть винайдені ефективні ліки від алергії на холод. Та поки що про захворювання зібрано не так багато інформації, різні вчені висувають свої гіпотези, більшість з яких суперечливі.
Тим не менше, є декілька факторів ризику, які можуть сприяти виникненню алергічних реакцій на шкірі при дії холоду:
захворювання аутоімунного типу;
різноманітні інфекції;
прийом певних медичних препаратів;
вітряна віспа;
вірусний гепатит;
укуси комах;
лейкемія.
Не можна виключати також фактор генетичної спадковості. Та щоб про це однозначно стверджувати, необхідні додаткові дослідження.
Як зрозуміти, що в тебе холодова алергія?
Самотужки впевнитися у тому, що у вас холодова кропив’янка неможливо. Поставити точний діагноз може лише кваліфікований лікар. Якщо, перебуваючи на холоді, ви стали помічати на шкірі появу почервонінь, висипань з рубцями, а також відчуваєте свербіння, якомога скоріше проконсультуйтеся з медичним працівником.
Щоб діагностувати захворювання, лікар прикладає до шкіри пацієнта шматочок льоду у пластиковому пакеті, після чого спостерігає за реакцією. Якщо на шкірі через певний час починає з'являтися висип, то, велика ймовірність, що у вас кропив'янка на мороз. Для підтвердження діагнозу також може знадобитися проведення аналізу крові.
Що робити при холодовій алергії?
Якщо ви знаєте, що у вас є алергічна реакція на холод, дотримуйтеся наступних правил:
плавайте та приймайте душ лише у теплій воді;
в зимово-осінній період тепло вдягайтеся, а також старайтеся не оголювати руки та інші частини тіла;
уникайте довготривалих прогулянок на морозному повітрі;
не пийте холодні напої, температура яких становить менше 20-24°C, в також уникайте коктейлів з льодом та морозивом.
Профільний лікар може дати й інші рекомендації, яких слід дотримуватися, аби уникнути проявів алергії.
Які препарати приймати при холодовій алергії?
Ліки від холодової кропив’янки призначає лікар-алерголог чи дерматолог, після того, як він точно визначить ваш діагноз. Для лікування цього недугу в основному використовуються антигістамінні препарати.
Також слід зазначити, що холодова, як і будь-яка інша, алергія, потребує довготривалого лікування, а саме лікування скоріш пригнічує симптоми, аніж повністю позбавляє від недугу.
Таблетки від холодової алергії необхідно приймати строго за призначенням та в прописаній індивідуально кожному пацієнтові дозуванні. У крайніх випадках, коли відбувається анафілактичний шок, необхідне внутрішньовенне введення адреналіну.
Важливо!
Вся інформація в даному розділі представлена виключно з метою ознайомлення — не використовуйте її для самодіагностики та самолікування. Для встановлення діагнозу та призначення лікування обов’язково звертайтеся до профільного фахівця.