Екіпірування для холодної пори року, на відміну від літнього та демісезонного однострою, має забезпечувати ефективну терморегуляцію тіла бійця. Зимова форма повинна не тільки добре зігрівати при мінусових температурах, а й відводити надлишки вологи від шкіри, які невідворотно будуть з’являтися під час інтенсивних навантажень. Військовий Гід Онлайн розповідає, з чого складається зимове армійське екіпірування бійців, чому воно багатошарове, яку роль відіграє термобілизна.
Принцип дії зимової форми
Основою зимової форми є її верхній шар, тобто куртка та штани. Вони виготовляються зі зносостійкої тканини. Це може бути натуральний матеріал, наприклад, на основі бавовни, його поєднання з поліестером, або ж повністю синтетика. Для створення такого матеріалу, зазвичай, використовується технологія ріп-стоп або саржеве плетіння.
Висока міцність тканини досягається завдяки її армуванню – більш тонкі нитки вплітаються навколо сітчастого каркасу з більш товстих ниток. Навіть якщо тканина розірветься, ці волокна не дадуть пошкодженій ділянці "розростатися" далі. Це й же принцип підвищує щільність тканини, а разом з тим – її теплоізоляційні властивості.
Ще одним важливим елементом зимової форми є флісова кофта, яка слугує другим шаром утеплення. Фліс добре пропускає повітря, зігріває тіло у холодну погоду завдяки дрібним ворсинкам на поверхні тканини, виводить піт назовні та повільно намокає під дощем. Окрім цього, кофта займає мало місця у тактичному рюкзаку.
Навіщо потрібна термобілизна та які до неї вимоги
Термобілизна є першим шаром зимового одягу, тобто контактує безпосередньо зі шкірою. Її головна задача – максимально швидко відводити вологу, не допускаючи переохолодження. Тканина, з якої виготовляється термобілизна, безперешкодно пропускає молекулі води, які випаровуються ззовні.
Існує хибне переконання, що термобілизна обов'язково має бути з бавовни. Насправді, бавовна погано справляється з відведенням вологи, повільно висихає, починає "липнути" до шкірі на холоді. Саме тому більшість комплектів сучасної термобілизни виготовляється з синтетичних матеріалів, які мають гладку мікроскопічну структуру волокон та не затримують молекули води.
Для виготовлення теромобілизни використовуються такі матеріали, як полоіестер, нейлон, поліпропілен, а також їх модифікації та комбінації. Щоб термобілизна краще облягала тіло, не сковуючи при цьому рухів, у тканину додаються еластичні поліуретанові волокна, до прикладу лайкра, спандекс або еластан.
Сучасний зимовий костюм українських бійців
У 2015 році з'явилася концепція багатошарової зимової уніформи для військовослужбовців Збройних Сил України. Нова уніформа прийшла на зміну застарілим бушлатам та штанам з ватним наповнювачем, які були громіздкими, непрактичними та втрачали термозберігаючі властивості при намоканні.
Утеплений зимовий костюм, яким на сьогоднішній день оснащуються військові частини української армії, складається з наступних шарів:
білизна натільна демісезонна;
термобілизна;
однострій польовий загальновійськовий;
кофта флісова;
утеплювальний комплект;
комплект вітровологозахисний (мембрана).
Враховуючи погодні та кліматичні умови, а також конкретну тактичну ситуацію, шари одягу можна носити у різній конфігурації, але вдягаються вони у вищенаведеній послідовності.
Утеплювальний комплект можна носити, як окремо, так і разом з вітровологозахисним комплектом. Знову ж таки, все залежить від погоди та клімату. Найкраще комплект підходить для сухої морозної безвітряної погоду, коли бійцю потрібно тривалий час знаходитися на відкритій позиції.
Окрім переліченого вище одягу, в комплект військовослужбовця входять утеплені шкарпетки, зимові тактичні черевики, зимові рукавички, шарф-труба (муфта) та зимова шапочка на основі флісової тканини.