Всі зміни в організмі вагітної жінки спрямовані, перш за все, на створення оптимально сприятливих умов для розвитку і росту плода. Внутрішні перебудови захоплюють абсолютно всі системи, що нерідко викликає дискомфорт та тривогу у майбутніх мам. Онлайн Гід для Мам розповідає, які зміни під час вагітності відбуваються в організмі жінки та чи варто хвилюватися через них.
Як змінюється нервова система при вагітності?
У перші місяці вагітності трохи знижується збудливість кори головного мозку, однак в подальшому навпаки підвищується і залишається незмінною до народження дитини.
Ближче до пологів збудливість ядер спинного мозку стає вище кори, що має велике значення для рефлекторної діяльності матки. Також зміни захоплюють і вегетативну нервову систему, тому у вагітних відзначається сонливість, підвищена втомлюваність, плаксивість.
Як змінюються гормони при вагітності?
Фото: envato.com
Під час вагітності у жінки збільшуються яєчники, в них припиняється процес овуляції. Підвищується активність таких гормонів, як хоріонічний гонадотропін, плацентарний лактоген, гормони гіпофіза, гіпоталамуса, пролактин.
Але головним перетворенням в організмі стає поява фетоплацентарної системи, яка включає в себе плід, плаценту і материнський організм. Основним гормоном даної системи є естріол, який регулює матково-плацентарний кровообіг.
На другому місці йде прогестерон, що викликає безліч змін для виникнення і прогресії вагітності: імплантація, розвиток плода, підготовка молочних залоз до лактації.
Які процеси відбуваються в серцево-судинній системі?
Фото: envato.com
Під час вагітності підвищується об'єм циркулюючої крові, що викликає фізіологічну гіповолемію. ОЦК збільшується, перш за все, за рахунок плазми, що пов'язано з активацією альдостерону, ренін ангіотензинової системи, секрецією плацентарних гормонів.
З 5-6 місяця вагітності зростає венозний тиск, що проявляється набряком нижніх кінцівок, варикозним розширенням вен і змінами зовнішніх статевих органів. Внаслідок підвищеного ОЦК йде навантаження на серце, і як результат збільшується серцевий викид.
Що відбувається в органах дихання при вагітності?
Через постійне збільшення розміру живота зміщуються органи до діафрагми - це відбувається компенсація за рахунок розширення її окружності. Споживання кисню до кінця вагітності збільшується на 30%, а під час пологів - на 200%.
Чому нудить і виникають запори при вагітності?
Фото: envato.com
У більшості майбутніх мам на початкових термінах спостерігаються нудота, блювота, зміна смаку, зниження апетиту - токсикоз. По мірі прогресування росту матки відбувається механічне стиснення товстого кишківника, що проявляється запорами. Нерідко ускладненням такого явища стає геморой.
Як вагітність впливає на нирки?
Нирки працюють з підвищеним навантаженням, адже під час вагітності їм доводиться виводити з організму ще й продукти обміну плода.
Найбільш ретельно стежать за появою білка в сечі, що є одним з критеріїв еклампсії. За рахунок механічного тиску на сечоводи, сечовий міхур вагітних більше схильний до захворювань інфекційної природи, наприклад, пієлонефриту.
Всі перераховані вище зміни в акушерстві та гінекології називають терміном «норма вагітності». Цей термін відображає всі середньостатистичні показники, які не характерні для патологічного перебігу вагітності. Тому не варто хвилюватися!