У 2015 році в Україні встановили плаваючий курс валют. Це означає, що держава його не регулює, він формується, виходячи з попиту та пропозиції.
Плаваючий курс є основою здорової ринкової економіки. Як це відбилося на валюті в Україні, поділилися в сервісі Валютний аукціон.
Валютний аукціон – сервіс сайту про фінанси та інвестиції Minfin.com.ua, створений для купівлі й продажу валюти шляхом розміщення оголошень.
Як формується курс валют у банках
Попри те, що Національний банк України не регулює гривню вручну, він все ще встановлює середній курс, який задають учасники ринку.
Торги на міжбанківському валютному ринку – це система обміну безготівковою валютою між українськими банками. Виходячи з їхніх середніх котирувань, на торгах формується міжбанківський курс іноземних валют відносно гривні.
Переважно під час формування курсу банки орієнтуються на міжбанк. Однак на курс у банках, крім цього, впливає й багато інших чинників: офіційний курс НБУ, дефіцит або надлишок конкретної іноземної валюти в установі, маржа банку тощо.
Саме тому в середньому курс валюти на продаж у банку зазвичай трохи нижчий, а на покупку вищий, ніж, наприклад, в обмінниках.
Як формується курс валют в обмінниках
Обмінники є ліцензованими Нацбанком України фінансовими установами, які можуть здійснювати валютні операції. Курс в обмінниках у середньому відповідає курсу в банках, але й може відрізнятися на кілька копійок або навіть на одну умовну одиницю. Також в обмінниках часто діють знижки для гуртових покупців.
В обмінниках найчастіше орієнтуються на попит на валюту. Якщо попит перевищує пропозицію, то курс валюти зростає, а якщо пропозиція домінує над попитом – знижується.
Як формується курс валют на чорному ринку
Чорний ринок – це вид фінансових операцій, які відбуваються безпосередньо між приватними особами. Такі операції в Україні заборонені, тому ринок називається чорним. Проте курс валют на чорному ринку – основний показник потреби ринку в тій чи іншій валюті.
Курс на чорному ринку формується на основі попиту й пропозиції: чим більший попит, тим вищий курс валюти.