Про перемогу військ Башара Асада і Володимира Путіна в Алеппо, можливе зіткнення союзників росіян із Туреччиною, невизначеність та ймовірний розвиток подій у Сирії - у відеоблозі Ігоря Семиволоса на ONLINE.UA
Сьогодні я хотів би поспілкуватися і поміркувати з приводу подій, які відбуваються у східному Алеппо. Практично на сьогоднішній момент повстанці втратили історичний центр міста. І падіння Алеппо – це питання декількох днів.
Очевидно, що битва за Алеппо закінчилася, причому поразкою повстанців, і, здається, режим Башара Асада і ті країни та політичні сили, які підтримують цей режим, можуть святкувати перемогу. Адже нею закінчилася дворічна битва за Алеппо.
Чи означатиме це корінний перелом у війні в Сирії? Зрозуміло, що для значної кількості повстанців падіння останнього великого міста, яке вони контролювали з 2012 року, є дуже серйозним викликом. Я думаю, що це спричинить в значній мірі розчарування. Можливо, хтось припинить боротьбу, можливо, це викличе черговий роздрай всередині об’єднаної коаліції опозиційної.
І ключове питання полягає в тому, чи готова буде опозиційна коаліція іти на прямі або опосередковані домовленості з режимом Башара Асада з тим, щоб закінчувати війну через якісь політичні рішення. Поки що переговорний процес, який розпочався за допомогою, за посередництва Туреччини, між Росією і повстанськими лідерами в Анкарі, завершився нічим.
Читайте також: Загибель російського полковника в Сирії: сплив донбаський слід
Це означає, як мінімум, що повстанці не готові складати зброю і не готові йти на принизливі умови миру, які їм пропонують Росія, Башар Асад й інші сателіти. Це означатиме, як мінімум, що режим Асада, скоріше за все, після остаточного захоплення східного Алеппо розпочне наступ у провінції Ідліб, і очевидно, що ключові бої будуть відбуватися вже західніше Алеппо.
Це означатиме, як мінімум, є така загроза, що турецькі війська і афілійовані з ними підрозділи Вільної сирійської армії також можуть зіштовхнутися з сирійськими військами Башара Асада, і пряме зіткнення може призвести до якихось нових змін в тактиці цієї війни.
Принаймні, на сьогоднішній момент очевидно, що Росія намагається сформувати ще один переговорний майданчик, яким вже вона сама одноосібно буде керувати, і в значній мірі від успіху чи неуспіху переговорного процесу в межах цього майданчику в найближчі декілька місяців буде залежати хід громадянської війни в Сирії.
Поки що, якщо говорити про ситуацію із західними країнами, тут, скоріше, ми бачимо констатацію факту, що падіння Алеппо не означатиме і не означає закінчення громадянської війни. Також є вичікувальна позиція європейців і американців з огляду на активізацію росіян і Башара Асада.
Чим це закінчиться – абсолютно незрозуміло. Я думаю, результат більш-менш чіткий ми побачимо десь в січні-лютому наступного року. І, власне, відштовхуючись від цих результатів, від конкретних досягнень, які зможуть здійснити війська Асада і росіяни, вже розпочнеться новий раунд громадянської війни. Або новий раунд переговорів навколо політичного врегулювання. І тоді до цього процесу активно підключиться нова американська адміністрація.
Поки що росіяни і асадити намагаються скористатися паузою, яка виникла у зв’язку зі зміною адміністрації в Білому домі, для того, щоб максимально розвинути успіх.